AKCE: 2.10.2023, 9:00 – 5.10.2023, 18:00

Živa Award 2023 Bratislava

Slavnostní vyhlášení vítězů ceny slovanských muzeí Živa Award letos proběhne v Bratislavě.

Živa Award 2023 Bratislava
Datum konání: 2.10.2023, 9:00 – 5.10.2023, 18:00
Místo konání: Slovenské národní muzeum - Historické muzeum, Bratislavský hrad, Bratislava

Ocenění Živa vzniklo v roce 2012 z iniciativy odborné projektové skupiny zemí, které spojuje Fórum slovanských kultur, za účelem identifikace, podpory, odměňování a propagace experimentů, projektů a postupů v muzejním sektoru v kulturním a geografickém rámci evropských slovanských států. Akce umožňuje shromažďování zkušeností, jejich výměnu ve slovanských zemích, jakož i v širším evropském rámci. Nabyté znalosti a výměna zkušeností mají důležitý význam při posilování vlivu muzeí v našich společnostech.

Cyklus oceňování Živa každoročně končí v září slavnostním předáváním cen. Obě hlavní ceny – Živa za nejlepší slovanské muzeum a Živa za nejlepší slovanskou kulturní a přírodní památku – jsou určeny na podporu ochrany, zachovávání, vzdělávání a informování o muzejních sbírkách a přírodních a kulturních památkách, o jejich rozmanitosti, obsahu a společenské roli, a to tak, že kladou důraz na jejich tvůrčí a progresivní přístupy, otevřenost a přístupnost veřejnosti, na jejich vliv na společnost a jejich přínos k rozvoji muzeologických principů a myšlenek. Během několika let své existence se akce proměnila na třídenní setkání odborníků z různých oblastí, které často doplňují oblast muzejnictví. Specifickým rysem je prezentace předchozího vítěze ceny a jeho zkušenosti z uplynulého roku. Místo předávání cen se každý rok mění, což poskytuje příležitost lépe poznat různá prostředí spolupráce.

Nejbližší, již 9. ročník akce, se bude konat 2. - 5. října 2023 v Bratislavě v prostorách SNM - Historického muzea na Bratislavském hradě. 

Program akce

Registrační formulář (do 26. září 2023)

Více informací zde.

Zdroj: snm.sk