AKCE: 2.11.2023, 19:30

Přednáška: Opětovné využívání v architektuře a umění

Listopadová přednáška o architektuře z cyklu Konstrukce představí britského architekta a profesora Toma Emersona, který pohovoří o principu re–use v architektuře a umění 21. století.

Přednáška: Opětovné využívání v architektuře a umění
Datum konání: 2.11.2023, 19:30
Místo konání: Kino Světozor, Vodičkova 791, Praha 1

V roce 2001 založil Tom Emerson společně se Stephanie Macdonaldovou v Londýně ateliér 6a architects, který se již od počátku stal jedním z nejuznávanějších architektonických kanceláří v Británii. 6a architects zrealizovalo několik londýnských galerií současného umění. Mezi jejich známé realizace patří například Stromový dům, komorní dřevěná stavba, která obíhá kolem stávajícího stromu, nebo dvě novostavby ateliérů a studií v oblasti Design District v Londýně.

Ve svých návrzích se architektonický ateliér zabývá znovuvyužíváním již existujících prvků či toho, co je zrovna po ruce. „Nejedná se (mi) pouze o opětovné využívání starých budov nebo jejich materiálů, ale také o recyklaci příběhů, které podporují vznik nového autorského přístupu. Přístup znovuvyužívání je poplatný v architektuře 21. století a střídá tak modernistické paradigma stavět vše na novém,“ vysvětluje Tom Emerson.

Emerson od roku 2010 vyučuje na prestižní univerzitě ETH v Curychu, kde působil mezi lety 2021–2023 jako děkan fakulty designu a architektury. Společně se studenty realizuje modely velikosti pavilonů, na nichž si zkoušejí jak konstrukční možnosti materiálů, tak prostorové vlastnosti svých návrhů. Tom Emerson je také autorem řady článků nejen o architektuře, ale také o umění a literatuře.

Přednášku organizuje v rámci cyklu Konstrukce spolek KRUH, který se věnuje propagaci architektury. Vznikl jako dobrovolný spolek studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001, v reakci na nedostatek informací o současné architektuře. Hlavním cílem projektu Kruh je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí.

Vstupenky

Zdroj: kruh.info