AKCE: 23. 10. 2023 – 25. 10. 2023

Konference Múzeá a galérie ako súčasť sprístupňovania kultúry

Galerie města Bratislavy zve na mezinárodní odbornou konferenci věnovanou zpřístupňování muzeí a galerií znevýhodněným skupinám obyvatelstva.

Konference Múzeá a galérie ako súčasť sprístupňovania kultúry
Datum konání: 23. 10. 2023 – 25. 10. 2023
Místo konání: Galéria mesta Bratislavy, Mirbachov palác, Františkánske námestie 416/11

Konference je věnována zpřístupňování muzeí a galerií znevýhodněným skupinám obyvatelstva. Poskytnutí dostatečného množství informací a impulsů hlavně ze strany znevýhodněných osob napomůže při tvorbě a řešení debarierizačních aktivit v muzeích. Hlavní témata proto představí přednášející z organizací, které zastřešují, nebo metodicky vedou takové skupiny obyvatelstva. Záměrem je pomoci muzeím zvýšit počet a kvalitu debarierizovaných prostor a aktivit. Příspěvky z konference budou vydány v připravovaném sborníku.

Tematické okruhy:

• Muzejní a galerijní edukace, nástroj debarierizace muzeí a galerií
  • Univerzální design galerií a muzeí - debarierizace historických objektů
  • Přístupnost galerií a muzeí jednotlivcům se zdravotním znevýhodněním
  • Haptika - součást expoziční politiky muzeí a galerií
  • Prezentace kultury v marginalizovaných komunitách
  • Muzejní a galerijní edukace, nástroj debarierizace muzeí a galerií
  • Saturace speciálních edukačních potřeb jednotlivců se zdravotním znevýhodněním v galeriích a muzeích (edukační funkce galerií a muzeí)
  • Informační dostupnost, klíčový prvek debarierizace
  • Inkluze v muzeích a galeriích
  • Technologie jako nástroj pro prezentaci kultury

Možnost dalších souvisejících témat podle návrhů.

Účast na konferenci je bezplatná. Účastníci konference mají bezplatně zajištěné občerstvení a ubytování. Pro vybrané účastníky konference a přednášející (kritériem je příjezd ze vzdálenosti více než 300 km), je možné zajistit bezplatné ubytování den před zahájením konference, aby se nenarušoval chod konference. Požadavek je třeba uvést do přihlášky. Kapacita konference je omezená.

Vyplněný registrační formulář zašlete e-mailem na adresu: konferenciagmb2023@gmail.com

Doručení registračního formuláře účastníků konference: 13. 10. 2023

Doručení abstraktů konferenčních příspěvků: 18. 11. 2023

Doručení finální verze příspěvků do sborníku z konference: 25. 11. 2023

Více informací v pozvánce v příloze.

Zdroj: Jozef Balužinský, koordinátor konference