AKCE: 17. 11. 2023, 9:00–13:00

Ukrainian Museums at War: Conceptual, Historical, and Legal Perspectives

Švédsko-ukrajinské sympozium si klade za cíl prozkoumat důsledky rusko-ukrajinské války na ukrajinská muzea a kulturní dědictví.

Ukrainian Museums at War: Conceptual, Historical, and Legal Perspectives
Datum konání: 17. 11. 2023, 9:00–13:00

Univerzita Södertörn ve švédském Štokholmu zve na mezinárodní sympozium Ukrainian Museums at War: Conceptual, Historical, and Legal Perspectives. Ukrajinští a švédští kurátoři a odborníci na muzejnictví a kulturní dědictví budou diskutovat o tématech, jako je hmotné kulturní dědictví, zejména umělecké, archeologické a archivní sbírky za války, management rizik nebo dokumentování válečných zločinů v oblasti kultuřy a muzeí.

Sympozium si klade za cíl prozkoumat důsledky rusko-ukrajinské války (od 2014 do současnosti), zejména fázi totální invaze od roku 2022, na ukrajinská muzea a kulturní dědictví. Jaké problémy vyvstávají z přímých a nepřímých důsledků vojenské expanze a jaké prostředky lze použít k jejich řešení z národní i mezinárodní perspektivy? Pozvaní řečníci z Ukrajiny a Švédska budou diskutovat o tématech, jako je dokumentace kulturních a muzejních zločinů, mezinárodní spolupráce, praktiky související s poválečnými restitucemi a reparacemi a další témata.

Sympozium se bude konat online na platformě ZOOM, účast je zdarma po registraci.

Registrační formulář

Více informací zde.