AKCE: 21.11.2023, 13:00 – 22.11.2023, 17:00

Konference Spojené nádoby: Umění a kulturní politika 90. let v České a Slovenské republice

Dvoudenní konference se koná u příležitosti 30. výročí vzniku obou samostatných států.

Datum konání: 21.11.2023, 13:00 – 22.11.2023, 17:00
Místo konání: Korzo v přízemí Veletržního paláce

Dvoudenní konference Spojené nádoby: Umění a kulturní politika 90. let v České a Slovenské republice se koná u příležitosti 30. výročí vzniku obou samostatných států. Konference z rozličných perspektiv nahlédne na vývoj umění, institucí a kulturní politiky v dané době a současně bude sledovat paralely, průniky i rozdíly v dění na obou uměleckých scénách.

Ve čtyřech tematických blocích postupně s českými a slovenskými badatelkami a badateli, umělkyněmi a umělci a jinými přednášejícími zhodnotíme odkaz devadesátých let a jeho význam pro současnost. Konferenci otevře téma kulturní politiky, další část se zaměří na historii výstav a kurátorských strategií; na ni naváže blok věnovaný výtvarné kritice a dobovým uměleckým a jiným periodikům. Poslední blok představí témata devadesátých let z pohledu uměleckého výzkumu současných umělkyň a umělců. Součástí programu bude komentovaná prohlídka nově otevřené sbírkové expozice 1939⁠–⁠2021: Konec černobílé doby s kurátory, kteří se zaměří především na díla z devadesátých let.

Konferenci pořádá Národní galerie Praha ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze.

Cena: zdarma

Rezervace není nutná