AKCE: 27. 10. 2022, 16:00–18:00

Lety u Písku, místo aktivismu
Datum konání: 27. 10. 2022, 16:00–18:00
Místo konání: Národní památník Vítkov

Na Národním památníku na Vítkově proběhne diskuzní večer pořádaný Centrem Romů a Sintů v Praze,  specializovaným pracovištěm Muzea romské kultury.

V roce 2017 došlo k odkupu vepřína, postaveného namístě bývalého koncentračního tábora pro Romy a Sinty, aby zde mohl být vystaven památník: Lety u Písku - Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Cesta k tomuto historickému momentu ale nebyla jednoduchá, první zdokumentované snahy o zpietnění místa sahají do počátku 60. let. Jak těžké bylo pro tyto a všechny další hlasy čelit nezájmu či neochotě společnosti zabývat se holokaustem Romů a Sintů? A symbolizuje budoucí památník v Letech vyrovnání se české společnosti s nacistickou perzekucí Romů a Sintů za druhé světové války?

Pozvání do diskuze přijali:

• Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v ČR, potomek přeživších českých Romů
  • Gabriela Hrabaňová, ředitelka Evropské sítě romských organizací ERGO Network, bývalá vedoucí kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské menšiny
  • Miroslav Brož, předseda spolku Konexe
  • Celým večerem vás provede romistka Renata Berkyová.

Vstup na akci je zdarma. Večery romské paměti jsou doprovodným programem výstavy Genocida Romů v době II. světové války. Akce projektu Centrum Romů a Sintů v Praze jsou finančně podpořeny Norskými fondy.

Z uvedené akce bude pořízen fotografický a audiovizuální záznam. Materiál může být zveřejněn.

Více informací zde.

Zdroj: Facebook Muzeum romské kultury