AKCE: 27. 10. 2022

Světový den audiovizuálního dědictví 2022

Světový den audiovizuálního dědictví 2022 letos připadá na 27. října.

Světový den audiovizuálního dědictví 2022
Datum konání: 27. 10. 2022

Světový den audiovizuálního dědictví 2022 letos připadá na 27. října. Je klíčovou iniciativou UNESCO a Koordinační rady asociací audiovizuálních archivů (CCAAA), jejímž cílem je ocenit odborníky a instituce, které se věnují péči o audiovizuální dědictví a jeho uchování pro budoucí generace. V tento den se audiovizuální archivy po celém světě každoročně spojují, aby vzdaly hold své práci akcemi, které upozorňují na zranitelnost cenných filmových materiálů a nutnost jejich ochrany, uchovávání a zajištění jejich dostupnosti veřejnosti.

Audiovizuální materiály mohou vyprávět váš příběh, vaši pravdu a podat svědectví o vaší přítomnosti. Poskytují okno do světa, umožňují nám sledovat události, kterých se nemůžeme osobně zúčastnit, slyšet hlasy z minulosti, které již nemohou mluvit, a vytvářet příběhy, které informují i baví. Poslechem zaznamenaných zvuků a pohledem na obrazy zachycené na filmu a videu můžeme nejen ocenit bohatství této kultury, ale také se z ní poučit.

Letos 27. října slavíme nejen Světový den audiovizuálního dědictví, ale i  30. výročí programu Paměť světa, který UNESCO založilo v roce 1992. Spojení těchto dvou oslav nám umožňuje uctít jak naši  historii, tak i  ochranu našeho kulturního dědictví.

Na webové stránce Coordinating Council of Audiovisual Archives Associations (CCAAA) je k dispozici mapa tematických akcí k tomuto dnu. V České republice pořádá program Národní filmový archiv, podrobnosti zde.

Více informací zde.

Zdroj: ccaaa.org