AKCE: 1. 11. 2022 – 3. 11. 2022

Konference: Cvičiště SS Böhmen

Státní oblastní archiv v Praze, Muzeum Podblanicka a Ústav pro studium totalitních režimů pořádají konferenci: Cvičiště SS Böhmen: Paměť zdevastované krajiny ve středních Čechách.

Konference: Cvičiště SS Böhmen
Datum konání: 1. 11. 2022 – 3. 11. 2022
Místo konání: Hotel Měřín, Netvořice

Roku 1942 odsouhlasil zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich vytvoření vojenského prostoru SS jižně od Prahy. Cvičiště s oficiálním názvem SS-Truppenübungsplatz Beneschau (později SS-Truppenübungsplatz Böhmen) se posléze rozrostlo do podoby největšího vojenského prostoru
v historii českých zemí. Zdejší obyvatelstvo bylo z větší části vysídleno, krajina zdevastována. Roku 1945 s koncem války cvičiště zaniklo, následoval návrat obyvatel a obnova území. U příležitosti 80 let od těchto událostí se uskuteční odborná konference v Netvořicích.

Příspěvky, které na konferenci zazní, se dotknou těchto témat:

  • Výcvikový prostor Böhmen v širších historických a mezinárodních souvislostech (vojenský význam, dislokované útvary, síť internačních zařízení apod.)
  • Výcvikový prostor Böhmen – pohled zblízka (vysídlení oblasti, hospodářské a sociální důsledky vzniku, chod cvičiště apod.)
  • Druhý život cvičiště (návrat obyvatel, poválečná obnova, výcvikový prostor jako předmět vzpomínání a místo paměti) 

Zdroj: ustrcr.cz