Úvodní stránka / Akce / Domácí konference a semináře / Konference Nositelé nemateriálního kulturního dědictví a paměťové instituce
Konference Nositelé nemateriálního kulturního dědictví a paměťové instituce
Národní muzeum v přírodě – Muzeum v přírodě Vysočina zve na konferenci na téma nositelů nemateriálního kulturního dědictví a jejich spolupráce s muzei a paměťovými institucemi.
Místo konání: Multifunkční kulturní centrum Hlinsko
Národní muzeum v přírodě – Muzeum v přírodě Vysočina ve spolupráci s Českou národopisnou společností a Ministerstvem kultury ČR Vás zvou na konferenci, která se koná pod záštitou České komise pro UNESCO „Nositelé nemateriálního kulturního dědictví a paměťové instituce".
Konference se koná při příležitosti 50. výročí otevření Muzea v přírodě Vysočina.
Konference bude zaměřena na tyto tematické okruhy:
- Kdo jsou nositelé nemateriálního kulturního dědictví? Koho za ně považujeme a jak oni sami vnímají nebo naopak nevnímají svoji roli v uchování nemateriální kultury? Změnila se jejich role v porovnání s minulostí? Jaké mají motivace pro udržování tradic, jak jsou vnímáni okolím, odborníky a veřejností?
- Jakými způsoby muzea a další paměťové instituce navazují vztahy s nositeli nemateriálního kulturního dědictví a jakými způsoby s nimi spolupracují? Děje se tak pro účely muzea nebo pro účely společenství těchto nositelů a jimi praktikovaných prvků nemateriální kultury?
- Jakými způsoby mohou paměťové instituce, respektive jejich pracovníci, podpořit nositele při obnově, udržování a uchování prvků jejich nemateriálního kulturního dědictví? Na jaké etické otázky narážíme jako výzkumníci nemateriálních kulturních prvků při práci v terénu anebo při práci se sbírkami a jak je řešíme? Jak nás nositelé nemateriálních kulturních prvků vnímají jako výzkumníky a jako správce jejich musealizovaného kulturního dědictví?
Vybrané příspěvky budou na základě selekce editorek zařazeny do souhrnné publikace o roli muzeí v uchování nemateriálního kulturního dědictví v České
republice. Vydání publikace je plánováno po roce 2025 a bude mu předcházet několikaletý výzkum a příprava. Další možností publikování příspěvků v případě zájmu autorů je recenzovaný časopis Národního muzea v přírodě Museum vivum: časopis českých muzeí v přírodě.
Přihlášku na konferenci s případnou anotací příspěvku zasílejte do 23. září 2022 na adresu: ilona.vojancova@nmvp.cz.
Více informací zde.
Zdroj: nmvp.cz; cz-museums.cz