AKCE: 29. 9. 2022 – 30. 9. 2022

Odborná konference Oživovanie kaštieľov

Odborná konference věnovaná oživování zámečků (kaštieľov), jejich památkové péči, prezentaci a dalšímu využití - například jako muzea.

Odborná konference Oživovanie kaštieľov
Datum konání: 29. 9. 2022 – 30. 9. 2022
Místo konání: Dvorana Ministerstva kultury SR, Náměstí SNP 33, Bratislava

Už od čtvrtka 29. září do pátku 30. září 2022 se na půdě Ministerstva kultury SR uskuteční odborná konference Oživování zámečků.

Málokdo ví, že právě zámečky patří k nejohroženějším typům kulturních památek. A přestože si většina lidí při slově zámeček představí jen samotné sídlo, není třeba zapomínat ani na parky, zahrady, hospodářství či rybníky, které ke zámečkům většinou patřily.

Odbornícibudou diskutovat na téma, jaký osud postihuje opuštěné zámečky a co změnit, aby se neproměnily v ruiny, ale naopak aby přitáhli pozornost nejen domácích, ale i zahraničních návštěvníků a zachovali jsme tak dědictví našich předků i pro další generace. V centru pozornosti konference Oživování zámeček však bude i několik pozitivních příkladů, které ukazují, že stále není pozdě i na záchranu těch objektů, které jsou roky v zanedbaném stavu. Odborné konference se zúčastní zástupci Ministerstva kultury SR, památkových úřadů, akademické obce, českého Národního památkového ústavu, jakož i zástupci vybraných kulturních památek, kteří se o obnovu zámeček přímo starají.

Konference se uskuteční ve Dvoraně MK SR na Náměstí SNP 33 a vstup na ni je volný pro širokou odbornou i laickou veřejnost.

Celý program konference naleznete zde.

Více informací zde.

Zdroj: culture.gov.sk