AKCE: 14. 10. 2022, 13:00–19:15

Konference Turning History Online

Překvapivému spojení historie, virtuálního prostředí a digitálních technologií se věnuje mezinárodní sympozium, které proběhne v pátek 14. října 2022 v pražském kině Ponrepo.

Konference Turning History Online
Datum konání: 14. 10. 2022, 13:00–19:15
Místo konání: kino Ponrepo, Bartolomějská 291/11, Praha

Překvapivému spojení historie, virtuálního prostředí a digitálních technologií se věnuje mezinárodní sympozium, které proběhne v pátek 14. října 2022 v pražském kině Ponrepo.

Na konferenci Turning History Online: Online výstava jako výzva, limit a nová forma vystoupí přední čeští i zahraniční odborníci na prezentaci historického výzkumu v multimediální formě. Sympozium je otevřené široké veřejnosti a přístupné zdarma, hlavním komunikačním jazykem je angličtina.

Žijeme v době, kdy nás nepřekvapí, že vždy nemusíme do obchodu, do banky nebo na úřad, abychom zařídili, co potřebujeme. Pandemie koronaviru urychlila digitalizaci služeb a nyní najdeme online i to, co bychom donedávna čekali jen v kamenných institucích. To se týká i muzejních sbírek, které hledaly cestu k návštěvníkům i v časech, kdy byly dveře kulturních institucí pro veřejnost neúprosně uzavřeny. Online prostředí umožňuje ale mnohem víc, než jen virtuální prohlídky, které simulují fyzickou návštěvu muzea. Virtuální prostor není limitován čtyřmi stěnami, směrem prohlídky ani otevírací dobou, a tak se náhle institucím otevřelo zdánlivě neomezené pole možností, jak prezentovat své sbírky a výzkum, navíc s potenciálem zaujmout virtuální návštěvníky z celého světa.

Na tento vývoj reaguje obor digitální muzeologie, která představuje úplně nový přístup k tomu, jak vyprávíme o historii či kulturním dědictví. Paměti velkých příběhů i dějin každodennosti a obyčejných lidí se věnuje řada úspěšných projektů, které již vznikly přímo pro digitální prostředí a stávají se svébytnou formou, která může fungovat sama o sobě, bez spojení na skutečnou výstavu v kamenné instituci.

Sympozium Turning History Online představí nejzajímavější projekty digitální muzeologie ze Severní Ameriky a Evropy. Kromě srovnání rozdílných přístupů k historické práci s využitím multimédií nabídne také zcela praktické nahlédnutí do produkce virtuálních výstav, včetně výzev, které s sebou přináší komunikace historiků a digitálních specialistů.

Sympozium pořádá platforma Fresh Eye, výzkum HERA Victor-E a Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.

Více informací zde nebo na Facebooku.

Zdroj: culturenet.cz