AKCE: 6. 10. 2022 – 7. 10. 2022

Konference Postupme si dále!

Národní památkový ústav a Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy pořádají konferenci Postupme si dále! Proměny interpretace kulturního dědictví v ČR.

Konference Postupme si dále!
Datum konání: 6. 10. 2022 – 7. 10. 2022
Místo konání: Barokní refektář kláštera dominikánů v Praze na Starém Městě

Ve dnech 6. a 7. října 2022 proběhne v barokním refektáři kláštera dominikánů v Praze na Starém Městě konference o průvodcování a interpretaci památkového dědictví. Konferenci pořádá Národní památkový ústav spolu s Pedagogickou fakultou UK. Ambicí konference je sdílet zkušenosti s průvodcovskou činností z domácího i zahraničního prostředí. Mezi účastníky konference tak nebudou chybět hosté z USA, Spojeného království, Nizozemska a mnoho domácích expertů s bohatými zkušenostmi s průvodcováním, komentovanými prohlídkami, alternativní prezentací památek nebo zapojením dobrovolníků a místních komunit do vystavování památek. 

Právě průvodcování má v tuzemsku důležitou roli v prezentaci historie: "Prohlídky hradů a zámků si dodnes udržují zásadní podíl na utváření vztahu české společnosti k národní minulosti. Návštěvníci, kteří se na památkách setkávají, mají různá očekávání, zkušenosti i vzdělání. Zprostředkovatelem jejich nových zážitků a vědomostí bývá nejčastěji průvodce. Jaká je jeho role při prohlídce památky - a mohou ji nahradit digitální technologie a audioguidy? Mají si návštěvníci z prohlídky zámku odnést přehled letopočtů a jména všech majitelů, nebo spíše příběh či zážitek? A jak se mohou na prezentaci či opravě památky angažovat místní komunity či dobrovolníci?" ptají se v pozvánce organizátoři konference.

Konference se jistě vydaří!

Program konference je k dispozici zde a více informací z Národního památkového ústavu zde.

Zdroj: npu.cz