AKCE: 28. 9. 2022, 10:00–17:00

Den otevřených dveří ministerstva kultury

Ministerstvo kultury pořádá na Den české státnosti bohatý doprovodný program v Nostickém paláci. Představí se zde 30 příspěvkových organizací ministerstva kultury se svým programem pro dospělé i děti.

@mkcr.cz
Datum konání: 28. 9. 2022, 10:00–17:00
Místo konání: Nostický palác, Maltézské náměstí 1, Praha 1

Ministerstvo kultury zve širokou veřejnost k návštěvě Nostického paláce, ve kterém budou zpřístupněny reprezentační prostory, pracovna ministra kultury, obrazárna paláce, kaple Nanebevzetí Panny Marie i průhled do nostické knihovny. Interiéry bude možné si projít také v rámci komentovaných prohlídek.

  • Národní technické muzeum představí vůz Jawa Minor z roku 1939 se sportovní karosérií, který je typickým představitelem levného, a přitom velmi elegantního lidového vozu Jawa. Na funkčních modelech si zájemci vyzkouší mechanismy využívané u vozidel: např. čtyřkloubový, klikový nebo kulisový mechanismus.
  • Technické muzeum v Brně přiveze stroje Leonarda da Vinciho. Kdo bude mít zájem, může si postavit katapult a samonosný most bez použití hřebíků, který Leonardo da Vinci navrhl už v 15. století. Připravený bude i pozoruhodný exponát tzv. Teslovo vejce, které se samo hýbe pomocí magnetismu.
  • Národní muzeum představí novou aplikaci pro mobilní zařízení, která dokáže návštěvníky navigovat na zvolené místo či k vybranému exponátu a také jim umožní pohodlný nákup vstupenek. Pomocí rozšířené reality uvidíte přímo ve svém mobilu, jak by vypadal např. ikonický plejtvák myšok ve své skutečné podobě. 
  • Uměleckoprůmyslové museum v Praze všechny zájemce pozve na novou výstavu Řeč plakátu, kterou bude otevírat v listopadu.
  • 200. výročí narození J.G. Mendela připomene návštěvníkům Moravské zemské muzeum.
  • K vidění bude též hanácký, valašský a středočeský kroj, který přiveze Národní muzeum v přírodě.
  • Program zpestří krátká představení loutkového divadla – Povídání o pejskovi a kočičce, chybět nebudou tvořivé dílničky, výtvarné aktivity, zdobení koláčků, navlékání korálků, výroba šindele a osobně se potkáte také s J. A. Komenským. Po celý sváteční den Vás bude doprovázet hudba, k zakoupení budou zajímavé publikace, CD i DVD, které vydávají naše příspěvkové organizace a na památku se budete moci vyfotit u fotostěny historické opony Národního divadla.

Vstup na Den otevřených dveří ministerstva kultury je pro veřejnost zdarma.

Zdroj: mkcr.cz