AKCE: 14. 10. 2024 – 20. 10. 2024

Evropské dny konzervování-restaurování 2024

Sedmý ročník Evropských dnů konzervování-restaurování se koná ve dnech 14.-20. října.

Evropské dny konzervování-restaurování 2024
Datum konání: 14. 10. 2024 – 20. 10. 2024

Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně společně s Komisí konzervátorů-restaurátorů Asociace muzeí a galerií ČR, z. s. a Studijním programem Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování Masarykovy univerzity se připojují k Evropským dnům konzervování-restaurování 2024.

Cílem této celoevropské akce, která byla poprvé vyhlášena v r. 2018 Evropským svazem konzervátorsko-restaurátorských organizací (European Confederation of Conservator-Restorers Organisations – E.C.C.O.), je zvýšit povědomí lidí všech věkových kategorií o významu kulturního dědictví. Poukázat na klíčovou roli konzervátorů a restaurátorů při záchraně a uchovávání svědků naší historie v muzeích, galeriích, památkách, archeologii i architektuře. Představit znalosti a specifické dovednosti, nové technologie i vysoké mezinárodní standardy, které jsou vyžadovány pro výkon této profese. Upozornit na to, že konzervování-restaurování je mezioborová disciplína, která přináší řadu inovací pro výzkum kulturního dědictví i udržitelný cestovní ruch. Přispívá k rozpoznání autentičnosti a jedinečnosti předmětů kulturní hodnoty. Proto je důležitá rovněž podpora vzdělávání mladých konzervátorů a restaurátorů a propagace souvisejících studijních oborů. Za tímto účelem organizátoři připravili pestrý program digitálních příspěvků, prezentací i odborných setkání, které umožní na dálku i přímo se seznámit s prací konzervátorů a restaurátorů.

Program akcí na pracovištích muzeí a univerzit v České republice i v zahraničí:

• Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně

Představí na webových stránkách restaurátorský zásah na unikátním šicím stroji s nožním pohonem americké značky Wheeler-Wilson z r. 1867. Ve spolupráci s Restaurátorskou dílnou Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Pracovní skupinou kovy Komise konzervátorů-restaurátorů AMG připravilo odborný seminář „Moderní metody a historie – provoz a údržba technických památek“, který se uskuteční ve dnech 15. – 16. 10. 2024 v Technickém muzeu v Brně.

• Komise konzervátorů-restaurátorů Asociace muzeí a galerií ČR, z. s.

Prezentuje na webových stránkách akce dalších muzeí a pracovišť, která se připojí k Evropským dnům konzervování-restaurování 2024.

Připravilo dne 18. 10. 2024 od 14.00 – 18.00 edukační program „Dílna konzervátora-restaurátora“, v rámci kterého se návštěvníci seznámí se základními znalostmi a dovednostmi, které by měli mít konzervátoři-restaurátoři obrazů, textilu a dřevěných předmětů.

Uspořádá výstavu „Času navzdory“ od 27. 9. 2024 do 20. 2. 2025, která představí jejich pracoviště oddělení konzervace a restaurování a přiblíží stěžejní postupy, které využívají k ochraně a obnově historicky cenných artefaktů

Ve spolupráci s VŠCHT (Vysoká škola chemickotechnologická v Praze), SVŠUAŘ (Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná), UHK (Univerzita Hradec Králové) a MUNI (Masarykova univerzita) pořádá přednášky na téma konzervování-restaurování předmětů z textilních materiálů, dřeva, archeologických usní a rekonstrukce hlavní budovy muzea. Dále jsou připraveny komentované prohlídky rekonstruované hlavní budovy a konzervátorských pracovišť muzea.

• Studijní program Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity

Zpřístupňuje na webových stránkách ukázky diplomových prací s restaurátorskou tématikou. Účastní se Dnů otevřených dveří Masarykovy univerzity – Open Day 2024 dne 19. 10. 2024.

Propojuje akce všech 26 členských organizací. Hashtagy na sociálních sítích: #EuropeanDayConservationRestoration, #EuropeanDaysConservationRestoration, #ECCOCommunity.

Zdroj: mck.technicalmuseum.cz