AKCE: 7. 10. 2024, 9:00–16:00

Storytelling s důrazem na generace Z a Alfa

Centrum kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje zve na workshop vyprávění příběhů.

Storytelling s důrazem na generace Z a Alfa
Datum konání: 7. 10. 2024, 9:00–16:00
Místo konání: Hlavní odborné pracoviště Muzea východních Čech v Hradci Králové (Gayerova kasárna), Opletalova 334, Hradec Králové

Každý řemeslník má svůj kufřík s nářadím a musí s ním umět pracovat a zacházet. U vypravěčského řemesla tomu není jinak. Nástroje řemesla vypravěčů jsou něco, co by v pomyslném kufříku s nářadím nemělo zdatnému kurátorovi a edukátorovi rozhodně chybět. Příběhy mají tu moc pomáhat přiblížit historické události, pochopit souvislosti, svět kolem nás i nás samotné.

Nové technologie navíc přináší mimo jiné i to, že mladší generace poznávají svět z jiného úhlu než my. Porozumíme-li vidění světa generace Z a Alfa, tedy digitálním domorodcům, jak se jim také říká, najdeme most k lepšímu vzájemnému rozumění.

Přijměte pozvání do vypravěčské dílny pod vedením Tomáše Jirečky, kde se naučíte pracovat se slovem, vlastním tělem, prožitkem, reflexí, fantazií i kreativitou. Tomáš má v rukávu spoustu technik, které nasbíral po cestě vypravěče a improvizátora!

Náplň dílny:

• Naučte se používat slova a tělo tak, abyste u posluchačů rozvinuli jejich představivost a obrazotvornost. Jestliže si posluchač vaše vyprávění začne ,,promítat“ v hlavě ve formě obrázků, máte vyhráno. Společně objevíme, jak to celé souvisí s pozorností i srozumitelností.
  • Probuďte u posluchačů touhu slyšet váš příběh. Seznámíte se s tvorbou jasné struktury příběhu, která zaujme a udrží pozornost.
  • Tomáš vás provede technikami zaměřenými na zdůraznění důležitých témat příběhu, zatímco ty méně podstatné necháme stranou.
  • Všechny techniky si vyzkoušíte prakticky. Nebude chybět ani pohyb, aby vaše vyprávění nabylo dynamiky a živosti.

Tomáš Jireček je vypravěč příběhů, lektor, improvizátor, dramaterapeut.
V současné době vypráví Indiánské a Japonské příběhy. Spolu s Martinem Hakem, též vypravěčem, spolu vedou letní dílnu Storyseč, kde se potkává řemeslo vypravěčů s dovedností improvizace. Vymysleli pořad Černá hodinka, která nabízí možnost stát se vypravěčem, každému, kdo na tento pořad přijde. Vytvořili autorské představení "bludištěM" pojednávající o mužských archetypech. Teď připravují Staré pověsti české. Vyprávění příběhů ho fascinuje víc jak osm let.

Setkání je dvoudenní, koná se 7. října a 21. října 2024.

Registrační formulář

Více informací zde.