Úvodní stránka / Akce / Domácí konference a semináře / Open House Praha 2022
Open House Praha 2022
Již po osmé se otevřou budovy a prostory v hlavním městě včetně doprovodného programu pro lidi se zrakovým, sluchovým nebo pohybovým postižením.
Místo konání: Praha
Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Ve festivalovém týdnu od 16. května bude připraven doprovodný program – přednášky, diskuze a speciální komentované procházky.
Kompletní seznam otevřených budov je k dispozici na webu akce. Doprovodné programy jsou zveřejňovány postupně v Kalendáři akcí. I letos chystají pořadatelé tištěného festivalového průvodce, k prodeji bude na začátku května v e-shopu nebo od 16. května ve festivalovém infocentru.
Mottem festivalu je „Architektura pro všechny“, proto i letos jsou v nabídce v rámci festivalu Open House Praha speciální prohlídky budov pro osoby se zdravotním postižením, ať už to jsou neslyšící, nevidomí nebo lidé s tělesným omezením. Prohlídky jsou plánované v konkrétních časech, jejich seznam a registrace jsou k dispozici zde. V tištěném průvodci a na webu jsou označeny budovy, které jsou bezbariérové a návštěvníci na vozíku je mohou navštívit i samostatně. Prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka a s nabídkou simultánního přepisu budou připraveny ve spolupráci s Ústavem jazyků a komunikace neslyšících FF UK a Českou unií neslyšících a proběhnou o víkendu ve dnech 21. a 22. května 2022. Pro zájemce z řad nevidících a slabozrakých jsou připraveny haptické urbanistické mapy budov a jejich okolí, haptické půdorysy budov a popisy tras ke všem zpřístupněným objektům. Studenti FUA TUL dále v rámci svých semestrálních prací navrhli a vyrobili 3D modely vybraných budov z programu festivalu.
Letošní program je věnovaný připomínce narození několika významných architektů působících v Čechách. Při příležitosti 150. výročí narození slovinského architekta Jože Plečnika bude možné si prohlédnout s komentovaným výkladem hlavní loď, podzemní kryptu i spodní část věže kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech. Pozornost organizátoři věnovali také osobnosti Vojtěcha Ignáce Ullmanna, od jehož narození v dubnu uplyne 200 let. „Zveme k návštěvě kouzelné rodinné Vily Lanna v Bubenči, historických sálů první pražské Novoměstské sokolovny nebo do interiérů bývalé Vyšší dívčí školy ve Vodičkově ulici,“ říká Andrea Šenkyříková. V březnu tomu bylo rovněž 140 let od narození architekta Pavla Janáka. Otevřeny budou jeho stavby: Klubový dům Autoklubu České republiky, funkcionalistický EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, Palác Adria nebo konstruktivistický objekt vinohradského Husova sboru.
Program nabízí celkem 26 novinek. Lidé mohou navštívit budovy i v odlehlých částech Prahy, jako je například Zbraslav, Modřany nebo Komořany. Mezi novinky patří i nově zrekonstruované Technologické centrum UMPRUM Mikulandská, nová budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze či dřívější sídlo pražských Elektrických podniků.
Zdroj: openhousepraha.cz; propamatky.info