AKCE: 4.6.2022, 9:00 – 5.6.2022, 17:00

Víkendové putování po objektech lidového stavitelství a malých muzeích na Slovácku

Během osmého ročníku Víkendu památkových domků, v rámci kterého bude otevřeno na 54 objektů, se mohou návštěvníci těšit také na doprovodné programy – výstavy, ochutnávky nebo folklor.

@propamatky.info
Datum konání: 4.6.2022, 9:00 – 5.6.2022, 17:00
Místo konání: Zlínsko

Během víkendu budou moci návštěvníci objevovat skvosty lidové architektury, včetně těch, které jsou na soukromých pozemcích, kde majitelé dosud bydlí. Otevřeny budou i budovy sloužící spolkové činnosti v obcích. Mezi nově zapojenými budou také expozice jízdy králů ve Skoronicích u Kyjova, Venkovské muzeum ve Vracově nebo rekonstruovaný Domek v Potoku čp. 302 v Bojkovicích. 

Vedle rozmanitých obydlí si budou moci návštěvníci prohlédnout i malá muzea, větrné mlýny, původní kamenné sklepy či komory. V muzeích uvidí sbírky vzácných exponátů z tradičního života na Slovácku – například lidové oděvy, zemědělskou techniku, vybavení domácností, kuchyňské či náboženské předměty zachycující způsob života rodin našich předků.

Akce je jednou z možností, jak napomoci šetrnému cestovnímu ruchu v menších obcích, kde jsou domky lidového stavitelství často jedinou turistickou atraktivitou. Každý rok přibývá nejen návštěvníků, ale také nadšenců, kteří se chtějí zapojit se svými objekty. Vloni jich bylo 51, letos 54 staveb z celého Slovácka. 

Na prohlídky se nevyžaduje předchozí domluva nebo rezervace.

Zdroj: propamatky.info