AKCE: 4. 5. 2022 – 7. 5. 2022

Výroční konference a udělování cen EMYA 2022

Estonské národní muzeum v Tartu bude hostit výroční konferenci a slavnostní udělování evropských muzejních cen. Nominováno je na 60 muzeí a památníků z celé Evropy.

©Europeanforum.museum
Datum konání: 4. 5. 2022 – 7. 5. 2022
Místo konání: Tartu, Estonsko

Již nyní je možné se registrovat za zvýhodněnou cenu na slavnostní ceremoniál udílení cen Evropského muzejního fóra. S akcí se pojí rovněž mezinárodní konference, které se budou účastnit přední muzejní odborníci a odbornice z celé Evropy. Udíleny budou ceny: Evropské muzeum roku, Cena Kennetha Hudsona za institucionální odvahu a profesní integritu, Sillettiho cena za společenskou participaci a angažovanost, Cena Muzea v Portimao za otevřenost, inkluzi a sounáležitost, Cena Meyvaertova muzea za enviromentální udržitelnost a Zvláštní uznání Evropského muzejního fóra. Mezi nominovanými institucemi není bohužel žádná z Česka nebo Slovenska. Ze středoevropských institucí se mezi kandidáty na cenu nachází polský Dům Mikuláše Koperníka při Oblastním muzeu v Toruni, rakouské Přírodopisné muzeum na Weiherburgu a Židovské muzeum ve Vídni a dále pět německých muzeí, mezi nimi např. Pevnost v Drážďanech. Více o kandidátech – ZDE.

Již v prosinci pak vybral Kulturní výbor Parlamentního shromáždění Rady Evropy vítěze Muzejní ceny Rady Evropy za rok 2022. Tím se stalo Centrum Nano Nagleové v irském Corku, které je věnováno Nano Nagleové (1718 – 1784), zakladatelce irské Kongregace sester obětování Panny Marie, a počátkům katolického vzdělávání v Irsku.

Registrovat se na konferenci a udílení cen EMYA 2022 můžete zde: Erm.ee.

Více o cenách EMYA: Europeanforum.museum/en/.