AKCE: 24. 9. 2024 – 25. 9. 2024

Mezinárodní konference Voda v kultúre a spoločnosti

Konference sa koná v rámci pravidelného cyklu „Fenomén kulturního dědictví ve společnosti–dejiny, současný stav a perspektivy VI

Mezinárodní konference Voda v kultúre a spoločnosti
Datum konání: 24. 9. 2024 – 25. 9. 2024
Místo konání: Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě, Gondova 2

Svaz muzeí na Slovensku, Slovenský komitét ICOM, OZ SK Modrý štít, Slovenská historická společnost při SAV a Národopisná společnost Slovenska zvou na mezinárodní vědeckou konferenci v rámci pravidelného cyklu „Fenomén kulturního dědictví ve společnosti–dejiny, současný stav a perspektivy VI.

Voda jako jeden ze základních předpokladů života na Zemi je součástí naší existence. Setkáváme se s ní vrůzných podobách. Kromě přímé konzumace slouží k přípravě jídel, napájení zvířat, zavlažování plodin, očistu, výrobu, dopravu, rekreaci; jako zdroj energie, v rituálech apod. Vodní toky a plochy tvoří součást země a její vnímání; jsou člověkem upravovány a využívány, ale představují i ​​nebezpečí (záplav). Voda tedy není jen fenoménem přírodního prostředí, ale je významným aspektem kultury.

Na konferenci bychom rádi prezentovali teoretické a empirické studie, eseje a diskusní příspěvky, které se věnují fenoménu vody v širokém kontextu kultury včetně následujících aspektů:

• muzejní prezentace tématu vody z různých aspektů
  • voda ve výrobě (mlýny, elektrárny)
  • doprava po vodě v minulosti a současnost (čluny, kompy, vory, lodě), mosty
  • povolání spojená svodou a vodními toky (rybářství, lodnictví...)
  • přeměna přírodní krajiny na kulturní krajinu, zásahy člověka do přírody,
  • voda a trávení volného času (rekreace (koupání, vodní sporty, splavování, bruslení, koupaliště, pláže, dovolené u vody)
  • technické památky (regulace a úpravy vodních toků, budování vodních děl)
  • voda v rituálech, ve folklóru (pranostiky) a představách (živá voda; vodníci, víly)
  • voda, povodně, environmentalistika změny.

Vyplněnou přihlášku s abstraktem příspěvku nám pošlete do 31. května 2024 na mailové adresy: lubos.kacirek@uniba.sk alenka.vargova@uniba.sk.

Příspěvek bude publikován v recenzovaném sborníku. Následně projdou texty recenzním řízením a budou publikovány do konce roku 2024.

Konferenční poplatek: 10,-€

Přihlášku a více informací najdete zde.

Zdroj: archeo-muzeo.phil.muni.cz