Úvodní stránka / Akce / Zahraniční konference a semináře / Konference Emergence, transformation, maintenance. Private collections open to the public from the 18th century to the present day
Konference Emergence, transformation, maintenance. Private collections open to the public from the 18th century to the present day
Mezinárodní odborná konference věnovaná zpřístupňování soukromých sbírek veřejnosti od 18. století do současnosti.
Místo konání: Zámek Rogalin, Národní muzeum v Poznani a Univerzita Adama Mickiewicze v Poznani
Univerzita Adama Mickiewicze v Poznani vyhlašuje Call for Papers na mezinárodní odbornou konferenci, která se uskuteční v květnu 2025 v polské Poznani. Konference se zaměří na zpřístupňování soukromých sbírek veřejnosti od 18. století do současnosti. Tématem ovšem nebudou historie soukromých sbírek, jejich vznik či obsažnost ani na tržní dynamika sbírek umění. Klíčovou výzkumnou oblastí bude vztah mezi soukromými sbírkami a veřejným sektorem se zaměřením na různé typy soukromých muzeí, včetně uměleckých a vědeckých sbírek nebo historických domů významných osobností, jako jsou ateliéry umělců či rezidence literátů.
Konference má za cíl reflektovat zejména následující témata:
- Přístupnost sbírek: Jaké podmínky platí pro přístup veřejnosti? Jaký právní a organizační rámec ovlivňuje návštěvnost sbírek a jak se postupem času měnila představa o jejich přístupnosti od okamžiku založení sbírky až po současnost?
- Vystavování soukromých sbírek: Jak se odráží sběratelské koncepce sbírky v jejím vystavování ? Jaký dopad měly výstavy ve veřejných muzeích na způsob uspořádání těchto soukromých kolekcí? Jaké přístupy se uplatňují při prezentaci soukromých sbírek po jejich transformaci na veřejné instituce – je uspořádání zachováno, nebo došlo k přehodnocení a přizpůsobení novým výstavním trendům?
- Vize sběratelů: Jakým způsobem se původní zaměření sběratelů odráží v jejich muzeích a jak je zachováno v současné době? Jak může originální koncept nebo vůle sběratele ovlivnit současnou podobu sbírky?
- Role muzejníků: Jakým způsobem lze zkoumat soukromé sbírky ve veřejné expozici nebo po jejich převedení na veřejné instituce? Jak se tyto sbírky vyvíjely a jak musea kreativně reinterpretují obsah, aby zůstal relevantní pro současné a různorodé publikum? Jakým způsobem muzea spolupracují s potomky sběratelů? Jaká je právní situace sbírek, zejména v kontextu střední a východní Evropy, kde došlo k jejich drancování během druhé světové války a následnému znárodnění v období komunismu?
Zájemce prosíme, aby zaslali stručný abstrakt (max. 250 slov) a krátkou biografickou poznámku (max. 100 slov).
Uzávěrka přihlášek je stanovena na pátek 6. září 2024.
Více informací zde.
Zdroj: amu.edu.pl