AKCE: 18. 5. 2025 – 21. 5. 2025

Konference Borderless Museums. Redefining Museum Narratives and Inclusivity

Mezinárodní odborná konference se zaměří na inkluzi muzejních narativů, možnosti spolupráce muzejních institucí a různé aspekty konceptu muzeí bez hranic.

Konference Borderless Museums. Redefining Museum Narratives and Inclusivity
Datum konání: 18. 5. 2025 – 21. 5. 2025
Místo konání: Nova Gorica – Gorizia

ICOM Itálie a ICOM Slovinsko zvou na mezinárodní odbornou konferenci věnovanou různým aspektům konceptu muzeí bez hranic. Konference se koná u příležitosti přeshraniční spolupráce slovínského města Nova Gorica a italské Gorizie v rámci projektu Evropské hlavní město kultury. Tato spolupráce je prvním "bezhraničním" projektem v historii titulu, který symbolizuje kulturní jednotu. Pod heslem "GO! Borderless" budou obě města společně nabízet inovativní kulturní zážitky, které překračují hranice a představí společné dědictví regionu.

Konference se zaměří na nové pojetí muzeí s důrazem na inkluzivitu a vzdělávání. Cílem je ukázat, jak mohou muzea překročit tradiční modely a stát se platformami pro globální spolupráci a porozumění. Bude se diskutovat o tom, jak přehodnotit národní narativy a dát hlas opomíjeným skupinám obyvatel. Konference podtrhne důležitost citlivého přístupu ke všem návštěvnickým skupinám v kontextu současných společenských výzev. Téma je obzvláště aktuální vzhledem k nárůstu antisemitismu, rasových předsudků a nenávistných projevů.

Témata konference:

• Výměna osvědčených postupů: Muzea jako platformy znalostí bez hranic
  • Etika v muzeích: kurátorské role a dilemata
  • Muzea sloužící svým komunitám: Budování spojení
  • Diverzní komunity reflektující historii a utváření budoucnosti
  • Mezinárodní a přeshraniční spolupráce muzeí: silné, slabé stránky, výzvy a příležitosti
  • Muzea a Evropské hlavní město kultury: Sdílení zkušeností a osvědčených postupů

V případě zájmu o prezentaci příspěvku zašlete jeho abstrakt (maximálně 250 až 300 slov) a krátký životopis (maximálně 100 slov) ve formátu pdf do 14. listopadu 2024 na adresu epic@go2025.eu.

Konferenčním jazykem je angličtina, tlumočení nebude zajištěno.

Konferenční poplatek je 65 € pro aktivní účastníky, 70-115 € pro pasivní účastníky.

Více informací zde.

Zdroj: icom-italia.org