AKCE: 5. 5. 2025 – 6. 5. 2025

Konference Trauma, naděje a iluze. Města na konci druhé světové války a ve víru poválečné transformace

Muzeum Prahy přijímá příspěvky na mezinárodní konferenci pořádanou u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války

Datum konání: 5. 5. 2025 – 6. 5. 2025
Místo konání: Hlavní budova Muzea hl. m. Prahy, Na Poříčí 1554/52, Praha 8 – Nové Město

Dovolujeme si vás vyzvat k zasílání příspěvků na mezinárodní konferenci, jež si klade za cíl přiblížit konec druhé světové války a první léta poválečné transformace v českém, československém, ale i celoevropském kontextu. V centru zájmu jsou zde města a obce, které zde vnímáme nejen jako významná dějiště, ale i jako aktéry sociálních, kulturních, politických a hospodářských procesů. Setkání nabízí příležitost k interdisciplinární diskusi a konfrontaci rozličných tematických oblastí a přístupů, stejně tak k prezentaci aktuálně řešených vědecko-výzkumných projektů. Konference má rovněž ambici přispět k přeshraničnímu dialogu a prohloubení mezinárodní spolupráce mezi vědeckými a paměťovými institucemi.

Konferenci pořádá Muzeum Prahy ve spolupráci s Ústavem pro soudobě dějiny AV ČR, Muzeem paměti XX. století, Pedagogickou fakultou UK, Národním divadlem, Národním filmovým archivem a Asociací muzeí a galerií České republiky, z. s.

Uvítáme příspěvky z různých vědních disciplín včetně historie, politologie, sociologie, urbanismu, kulturní antropologie, dějin umění, muzejní pedagogiky či ekonomie. Do programu konference bude zařazeno i několik úvodních keynote přednášek a diskusních panelů.

Při přípravě programu preferujeme příspěvky z těchto tematických oblastí:

1. Města na cestě ke konci válečného konfliktu
    • Konec druhé světové války v širších geopolitických souvislostech
    • Formy protinacistické rezistence a bojových operací v českém a celoevropském kontextu –sabotáže, diverzní akce, odbojová hnutí
    • Povstání a protiokupační demonstrace – jejich aktéři, dějiště a průběh; srovnání napříč evropskými regiony (např. Varšava, Paříž, Milán, Janov), situace v českých zemích a na Slovensku
    • Politika okupační správy na sklonku války, okolnosti německé kapitulace
    • Spojenecká vojska a jejich další pobyt v okupovaných oblastech
    • Retribuce
    • Osvobození a konec druhé světové války jako předmět poválečné propagandy
    • Reflexe válečných zkušeností a prožitků
  2. Města na prahu poválečné transformace
    • Vývoj poválečných samospráv v letech 1945–1948; působnost národních výborů
    • Poválečné hospodářství, proces znárodnění a jeho dopad na život ve městech
    • Specifika přídělového systému před rokem 1953
    • Poválečné zdravotnictví (státní politika, organizace lékařské péče a zdravotní služby ve městech, role humanitárních organizací)
    • Školství válečné a poválečné
  3. Sociální aspekty poválečného vývoje
    • Demografický vývoj obyvatelstva v regionální a mikroregionální perspektivě po roce 1945
    • Každodennost, život v poválečném městě (stravování, bydlení, svátky, festivity, sport)
    • Postavení žen v období válečném a poválečném
    • Etnická homogenizace, postavení německého obyvatelstva v ČSR
    • Nucená migrace, regionální specifika procesu vysídlení
    • Reflexe poválečné reality z pohledu odsunutého a neodsunutého německého obyvatelstva
    • Proces reemigrace civilního obyvatelstva
    • Fenomén násilí a jeho formy v poválečném období
    • Činnost a úloha humanitárních organizací
    • Soumrak právního institutu domovského práva a jeho dopad na život v obcích
  4. Nylonový věk v kultuře
    • Kulturní a paměťové instituce na sklonku války a na prahu poválečné éry
    • Inter Arma Silent Musae? Filmová, divadelní a hudební produkce válečná a poválečná
    • Obraz konce druhé světové války v umění
    • Trajektorie a obnova objektů a historických artefaktů po roce 1945
    • Poválečná komemorace v umění (memoriály, sochy, pomníky)
    • Televizní a rozhlasové vysílání
    • Proměny paměťové a vzdělávací politiky
  5. Konec druhé světové války a poválečné období jako tematická oblast vzdělávání
    • Výukové přístupy a metody
    • Film ve výuce dějepisu a společenskovědních předmětů
    • Edukace a místa paměti
    • Škola a muzeum

Anotace svých příspěvků v rozsahu 200 až 300 slov zasílejte se stručným životopisem do 31. prosince 2025 na e-mailovou adresu conference1945@muzeumprahy.cz. Referáty by neměly být delší než 20 minut. O jejich přijetí či nepřijetí do programu vás organizátoři konference informují do 15. ledna 2025. Přihlášky na konferenci bez příspěvku přijímáme na téže e-mailové adrese nejpozději do 30. dubna 2025.

Jednací jazyk: čeština, angličtina

Vybrané konferenční příspěvky budou zahrnuty do recenzního řízení a poté publikovány v kolektivní monografii. Část textů je rovněž možné připravit k recenznímu řízení do odborných časopisů Studia Musei Pragensis (dříve sborník Historica Pragensia), Soudobé dějiny či Marginalia Historica.

Ke konferenci je připraven doprovodný kulturní program, o němž budou účastníci průběžně informováni.

Účastnický poplatek: 500,- Kč (příspěvek na občerstvení a nezbytné organizační výdaje)

V případě jakýchkoli dotazů týkajících se přípravy konference nás neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese conference1945@muzeumprahy.cz.

Více informací v příloze.

Zdroj: Muzeum Prahy

Call for Papers