AKCE: 22. 5. 2024, 9:00–16:00

Konference Kámen, město, papír – Res publica: Komemorativní díla současnosti

Galerie hlavního města Prahy přijímá příspěvky na konferenci o komemorativních dílech ve veřejném prostoru, která vznikla po roce 1989.

Konference Kámen, město, papír – Res publica: Komemorativní díla současnosti
Datum konání: 22. 5. 2024, 9:00–16:00
Místo konání: Dům U Kamenného zvonu, Praha

Oddělení správy veřejné plastiky GHMP pořádá konferenci o komemorativních dílech ve veřejném prostoru, která vznikla v době porevoluční. Konference Res publica se bude tázat, jaká témata, události a osobnosti je potřeba připomínat ve veřejném prostoru v 21. století.

Jedním z inspirativních příkladů v našem uvažování o proměnách pomníků je Dům matky a Dům syna od Johna Hejduka, který dnes stojí na Alšově nábřeží. Plastiku, která byla inspirována básní Davida Shapiro Pohřeb Jana Palacha (1969), věnoval autor Praze a československému lidu v roce 1991. Tato ikonická dvojice objektů původně nebyla zamýšlena jako pomník, ale jako autonomní umělecké dílo bez vzpomínkové funkce. Přesto byly původní modely House of the Suicide a House of the Suicide Mother (1991) v rámci revitalizace nábřeží v roce 2015 převedeny do trvalé podoby jako pomník Janu Palachovi, který studoval na nedaleké Filozofické fakultě.

Tyto proměny statusu díla, jejich možné „zpomníkovatění“ či uvažování o jejich trvanlivosti a o osobách či momentech, na které vzpomínají, nás vedou k mnoha otázkám. Jací aktéři vstupují do procesů výběru, zhodnocení a umisťování pomníků? Jaká je geneze a okolnosti jejich vzniku? Jaký je v současnosti systém zadávání a umisťování nových pomníků ve veřejném prostoru? Co by se s pomníky mělo stát, pozbydou-li své politické či společenské relevance? Proč si pod pojmem „umění ve veřejném prostoru“ představíme hlavně pomníky? A proč česká společnost pomníky – od těch uctívajících významné osobnosti, oběti národních a globálních tragédií, po lokální pocty slavným rodákům – tak zbožňuje?

Konference je určena pro kunsthistoriky*čky, památkáře*ky, aktivisty*ky, architekty*ky, vetřelce a volavky, predátory a plameňáky.

Zájemce*kyně o aktivní účast mohou zaslat návrh příspěvku v podobě anotace v rozsahu max. 800 znaků a stručného životopisného medailonu (max. 400 znaků) prostřednictvím formuláře. Předpokládaná délka vystoupení je 20 až 30 minut. Honorář činí 2 000 Kč za přednesený příspěvek + 5 000 Kč za příspěvek do online sborníku (textová podoba, 8 až 10 NS). Příspěvek do sborníku není povinný.

Přihlašovací formulář (registrace nutná pro aktivní i pasivní účastníky)

Časový harmonogram

  • přihlášení a zaslání anotace 10. 4. 2024
  • termín konference 22. 5. 2024

Více informací zde.

Zdroj: ghmp.cz