AKCE: 12. 3. 2024, 17:00–18:30

Muzea umění a jejich narativy. Patří pojem „národní” minulosti?

Kulatý stůl v rámci  cyklu diskusních setkání Résonnances / Rezonance věnován otázce role muzeí umění v současnosti.

Muzea umění a jejich narativy. Patří pojem „národní” minulosti?
Datum konání: 12. 3. 2024, 17:00–18:30
Místo konání: Auditorium, 6. patro, Národní galerie Praha, Veletržní palác, Dukelských Hrdinů 47, Praha

V rámci nového cyklu diskusních setkání Résonnances / Rezonance vás Filosofický ústav Akademie věd České republiky (FLÚ AVČR), Francouzský ústav pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES), Francouzský institut v Praze a Národní galerie Praha zvou na kulatý stůl pořádaný s podporou programu Strategie AV21 AVČR.

Po dlouhou dobu byla muzea umění nástrojem a zrcadlem velkých národních narativů, jejichž cílem bylo inspirovat a posilovat pocit příslušnosti jednotlivců k národu. Dnes jsou naopak často místem, kde se otázky identity a kulturního dědictví problematizují. Zkoumají samotnou konstrukci národního narativu, vztahují ho k lokálnímu, regionálnímu a globálnímu, pracují v oblastech neurčitosti individuální i kolektivní identity a hájí univerzální charakter estetické zkušenosti tváří v tvář uměleckému dílu.

Může však být kulturní dědictví univerzální, a pokud ano, tak jakým způsobem? Je zvýšená sebe-reflexivita muzejních institucí, projevující se ve způsobu prezentace sbírek, synonymem neutrality? Jaké jsou umělecké a estetické, ale i politické a společenské dopady muzejních klasifikací a jejich současných přehodnocování?

Účastníci:

• Sébastien Allard (ředitel oddělení malby, Musée du Louvre),
  • Danièle Cohn (profesorka estetiky a filozofie umění, Université Paris I),
  • Milena Bartlová (profesorka dějin umění, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze – UMPRUM)
  • Anna Pravdová (kurátorka sbírky moderního umění, Národní galerie v Praze – NGP)

Moderuje: Lara Bonneau (filosofka, Filosofický ústav Akademie věd – FLÚ AV ČR)

Akce proběhne v českém a francouzském, jazyce, simultánní tlumočení zajištěno.

Více informací zde.

Zdroj: cefres.cz