AKCE: 28. 3. 2024, 19:00–21:00

Debata Umění a historická paměť ve veřejném prostoru

Ústav pro studium totalitních režimů zve na diskusi na téma inscenace historické paměti ve veřejném prostoru.

Debata Umění a historická paměť ve veřejném prostoru
Datum konání: 28. 3. 2024, 19:00–21:00
Místo konání: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1

Zatímco 20. století bylo „zlatou dobou“ osazování a odstraňování pomníků, soch či pamětních desek, stejně jako přejmenovávání ulic a náměstí, naše současnost se vyznačuje tápáním ohledně inscenace historické paměti ve veřejném prostoru. V Česku se to týká především „kultury vzpomínání“ ve vztahu ke komunistické totalitě a sovětsko-ruské imperiální dominanci, ale platí to obecně. Jak by dnes mohla vypadat přítomnost paměťových stop ve veřejném prostoru vytvářených skrze kulturu a umění? Jaké dnes instalovat „pomníky“? A je to nějak důležité pro demokratický stát a sebevědomou občanskou společnost?

Ústav pro studium totalitních režimů zve na debatu z cyklu Cirkus ÚSTR. Hosty debaty za moderace historika a filozofa Petra Hlaváčka, ředitele Odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR, budou architektka Pavla Melková, sochař Krištof Kintera a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Diskusní cyklus „CIRKUS ÚSTR“ si klade za cíl vnášet do veřejného prostoru témata z dějin 20. století reflektovaná z nových perspektiv. Název cyklu vyjadřuje nadsázku, nikoli zmatek: odkazuje na antický „circus“, amfiteátr okrouhlého tvaru, v němž mimo jiné probíhaly gladiátorské zápasy, a zároveň na kulatý stůl jako symbol rovnosti těch, kteří u něj sedí, diskutují a polemizují.

Více informací k akci zde.

Zdroj: ustrcr.cz