AKCE: 11. 4. 2022, 11:00–13:00

On-line seminář k vydání monografie Museums, Societies and the Creation of Value

Královský antropologický institut v Londýně zve při příležitosti vydání kolektivní monografie v nakladatelství Routledge k virtuálnímu setkání a k debatě o tom, jak muzea a jejich sbírky přispívají k vytváření hodnot. 

@ Therai.org.uk
Datum konání: 11. 4. 2022, 11:00–13:00
Místo konání: Online

Kniha si klade za cíl přispět k současnému muzejnímu diskurzu i praxi, stejně jako vyrovnat se s výzvami současné kritiky muzeí, která muzea představuje jako do sebe uzavřené instituce. Některé kapitoly se zaměřují na motivace budovatelů sbírek i kurátorů a kurátorek výstav, jiné se zabývají otázkami zdrojových komunit a jak se proměňovaly vztahy mezi těmito komunitami a muzei. Mnohé z kapitol poskytují příklady produktivních výsledků společné práce a dokládají složitost i možnosti zapojení komunit, jakož i otázky restituce. Ukazují, jak může být budování vztahů oboustranně výhodné a zároveň náročné, ba konfrontační. Muzea jsou součástí dialogických procesů, které mění lidskou tvorbu přítomného světa – součástí dialogu mezi lidmi, kteří mají jiný vztah k minulosti, ale sdílí společný prostor. 

Setkání se zúčastní editoři knihy Robyn McKenzie (Australská národní univerzita) a Howard Morphy (Australská národní univerzita), dále pak Paul Basu (Škola orientálních a afrických studií Londýnské univerzity), Lissant Boltonová (Britské muzeum), Jason Gibson (Institut Alfreda Deakina), Gwyneira Isaacová (Národní přírodopisné muzeum Smithsonova institutu), Gro Weenová (Muzeum kulturní historie Univerzity v Oslu). Předsedat bude David Shankland (Královský antropologický institut).

Setkání se uskuteční prostřednictví aplikace ZOOM:  https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_SIlZxalvRSut62E6YkExGg  (10.00am - 12.00pm – BST)

Zdroj a další informace: Therai.org.uk.