AKCE: 19. 4. 2022 – 21. 4. 2022

POLIN zve na jubilejní akci Żonkile

Varšavské Muzeum dějin polských Židů zve na desátý ročník společensko-vzdělávací akci Żonkile (narcisy). Událost bude probíhat on-line i na místě ve Varšavě.

@polin.pl
Datum konání: 19. 4. 2022 – 21. 4. 2022
Místo konání: Online / Varšava, Polsko

Událost probíhá při příležitosti připomínky povstání ve varšavském ghettu za druhé světové války, jehož symbolem se stal právě květ narcis. Letošním tématem je láska. Událost tak připomíná vzpomínky jednoho z předních účastníků povstání Marka Edelmana, jenž se ve své knize ptal, zda byla v ghettu láska:

„Proč se mě nikdo neptá, jestli byla v ghettu byla láska? Proč to nikoho nezajímá?“

Letošní Żonkile je proto věnováno otázce Edelmana – Byla tedy láska v ghettu? A co znamenala taková láska? Zdůrazněn bude význam nadčasových a obecných emocí a postojů, které mají mnoho společného s láskou, a to od empatie přes citlivost vůči ubližování druhým po péče o potřebné.

Letošní akce bude věnována také aktuálním problémům, kdy znovu umírají lidé v Evropě. Proto bude účast na akci chápána také jako symbol lásky a formou projevu odporu k válce a vší agresi. Při vzpomínce na slova Mariana Turského, že Osvětim nespadla z nebe, bude vyjádřena solidarita s těmi, kteří bojují za svou zemi, za svou důstojnost a za své blízké.

Bohatý program akce přinese vedle připomínkových akcí, také komentované prohlídky, odborné diskuse, divadelní představení a koncerty.

Více informací o akci a možnosti participace (v anglickém jazyce): Daffodils Social-Educational Campaign 2022

Více o programu (v polském jazyce): Akcja Żonkile 2022: program obchodów

Zdroj: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN