AKCE: 5. 5. 2022, 10:00–18:30

Konference: How can the critique of the museum have consequences in the museum?

Univerzita užitého umění ve Vídni zve na konferenci na praktické vyrovnávání se s teoretickou debatou posledních desetiletí o vývoji a proměně muzejních institucí.

@ecm.ac.at
Datum konání: 5. 5. 2022, 10:00–18:30
Místo konání: Vídeň, Rakousko

„Muzeum je mrtvé. Ať žije muzeum.“

Takto by se daly stručně shrnout četné konference, debaty a publikace z oblasti kurátorství a muzejnictví za posledních 20 let. Kritika muzeí byla častým předmětem diskusí. Mluvilo se hodně o krizi a odcházení, o „unavených muzeích“ a „konci muzea“, a stejně tak bylo debatováno o nevyužitých možnostech, jak o muzeu uvažovat novými a odlišnými způsoby – jako o místě setkávání, jako kontaktní zóně, jako místě kritiky, polyfonie a vyjednávání. Svět je v pohybu, a tak není divu, že řeči o „muzeu budoucnosti“ jsou na vzestupu. Na jednou stranu jsou zde nároky na diverzifikaci, digitalizaci a demokratizaci a na straně druhé se instituce zároveň více než kdy jindy zaměřují na privatizaci, ekonomizaci, konkurenci a prekarizaci.

Jak můžou kritičtí kurátoři a kurátorky, muzejníci a muzejnice, myslet a jednat v rámci těchto rozporů? A jak se může kritická teorie stát kritickou praxí?

Konference se zúčastní Lynhan Balatbat-Helbocková (kurátor, výzkumník, Savvy Contemporary v Berlíně), Matthias Beitl (ředitel Volkskundemuseum ve Vídni), Charles Esche (ředitel Van Abbemuseum v Eindhovenu), Marie Hlavajová (ředitelkou BAK v Utrechtu), Andreja Hriberniková (ředitelka Muzea moderního a současného umění Koroška), Duyg Örsová (Vzdělávání a osvěta při Berlínském bienále a KW Institute for Contemporary Art).

Zaregistrujte se na konferenci a/nebo dílnu do 25. dubna 2022: ecm_anmeldung@uni-ak.ac.at

Důležité: Pokud se na konferenci registrujete, uveďte také preferenci workshopu, kterého se chcete zúčastnit.

Zdroj a další informace: ecm -  Universität für angewandte Kunst Wien - Conference and Reception on the occasion of the 20 year anniversary of the /ecm