AKTUALITA 23. 2. 2018

Nejprogresivnější muzeum v Americe?

Muzeum Crystal Bridges v americkém státě Arkansas přináší nový přístup k výstavám umění. Mezi klasické obrazy krajin například umístili neudržovaný trávník - respektive sochu Roxyho Paina, aby poukázali na kontrast divoké a kultivované přírody. 

AKTUALITA 23. 2. 2018

Divy mikrosvěta v Maďarsku

Většinou cestujeme kvůli tomu, abychom na vlastní oči viděli známé pamětihodnosti a ohromila nás jejich velikost. Do Micro Wonder Museum v maďarském Szentendre se ale budete chtít podívat z úplně opačného důvodu. Abyste si tady mohli prohlédnout pyramidy, budete potřebovat mikroskop.

AKTUALITA 23. 2. 2018

Italská extrémní pravice proti zvýhodněnému vstupnému pro Araby

Egyptské muzeum v italském Turíně začalo nabízet dvě vstupenky za cenu jedné pro arabsky mluvící návštěvníky. Přece jenom artefakty v muzeu pocházejí z Egypta, což je v současné době největší arabsky mluvící země na světě. Krok se ovšem ani zdaleka nelíbí extrémně pravicové straně Bratři Itálie.

AKTUALITA 23. 2. 2018

"Tukovec" - masa tuku a odpadků na výstavě v Muzeu Londýna

Názvem "tukovec", anglicky "fatberg", je označována masa přirozeně nerozložitelných materiálů jako vlhčené ubrousky nebo kuchyňský tuk, která se tvoří v kanalizaci a může být silná jako beton. Jeden obrovský fatberg byl objeven v září 2017 v podzemí ve čtvrti Whitechapel ve východním Londýně. Museum of London se ho rozhodlo  vystavit.

AKTUALITA 23. 2. 2018

Muzea musí reagovat na diverzitu společnosti

Ve Spojených státech se již delší dobu mění etnické složení obyvatel - podle odhadů bude do roku 2044 většina Američanů jiné než bílé rasy. Pokud se muzea nenaučí tuto skutečnost reflektovat, stanou se brzy velmi odtržená od reality.