AKCE: 2.6.2022, 18:00

Jak tvořit v kultuře udržitelně? Panelová diskuze s ministrem kultury a kulturní obcí

Diskuze ministra kultury a zástupců kulturních institucí věnovaná přenastavení strukturálního fungování a podpory směrem k udržitelnosti v kultuře.

Jak tvořit v kultuře udržitelně? Panelová diskuze s ministrem kultury a kulturní obcí
Datum konání: 2.6.2022, 18:00
Místo konání: Palác Akropolis, Kubelíkova 1548, 130 00 Praha 3-Žižkov

Česká kulturní scéna je robustní a plní nezastupitelnou společenskou roli. Leckdy ovšem navzdory podmínkám, ve kterých je realizována. Působíme ve vyčerpaném a setrvačném systému, jenž pro inovativní a společensky odpovědnou kulturu nevytváří vhodné prostředí již řadu let. Schází nám vize, která by neopakovala chyby, jež nás do současné krize kultury dovedly. Proto chceme přivést pozornost k principům, které jsou součástí odborných diskursů již několik desítek let a které formuluje idea nerůstu.

Pracovní skupina, složená ze zástupců a zástupkyň zřizované i nezřizované kultury, sepsala otevřený dopis ministru kultury, kterého tímto kulturní scéna pozvala k dialogu o tom, v jakých podmínkách dnes tvoříme, co všechno se změnilo s pandemií a jak můžeme společně vytvářet takovou kulturu, která bude udržitelná. Dopis podepsaly desítky osobností činných na poli české kultury, jednotlivci z velkých institucí, jako je Národní divadlo, Národní filmový archiv, Centrum experimentálního divadla, Společnost Jindřicha Chalupeckého, ale také z regionálních kulturních spolků, galerií a divadel či hudebních prostorů a knižních nakladatelství.
Stojíme v současné době na rozcestí, kdy se jako společnost ocitáme v hluboké socio-ekologické krizi, jejíž řešení se neobejde bez proměny naší imaginace. A právě v tom se kultura může stát důležitým aktérem. Namísto uchopení současné situace jako příležitosti pro změnu bohužel pozorujeme spíše snahu o rekonstrukci stavu před pandemií se všemi jeho problémy. Společná diskuze s ministrem kultury Martinem Baxou, ředitelem slovenského Fondu na podporu umenia Jozefem Kovalčikem a odborníky a odbornicemi z různých kulturních odvětví se proto bude věnovat přenastavení strukturálního fungování a podpory směrem k udržitelnosti v kultuře a s tím také souvisejícímu tématu statusu umělce.

Hosté a hostky diskuze: Martin Baxa (ministr kultury), Johana Lomová (Spolek Skutek) a Jozef Kovalčik (ředitel Fondu na podporu umenia na Slovensku)
Moderují: Anna Remešová (Artalk) a Ivan Buraj (HaDivadlo)
Organizující instituce: Spolek Skutek, Artalk, Galerie Hraničář, GAMPA, HaDivadlo, PLATO Ostrava a Synth Library Praha

Diskuze je bez vstupného a bude streamovaná.

Více informací zde.

Zdroj: facebook.com/Artalk.cz