AKCE: 12.10.2022, 18:00

Documenta, Praha, Benátky… naznačení nové cesty, nebo slepá ulička?

Panelová diskuze na téma přehlídek současného umění v posledních letech a jejich reflexi na české a slovenské umělecké scéně.

Documenta, Praha, Benátky… naznačení nové cesty, nebo slepá ulička?
Datum konání: 12.10.2022, 18:00
Místo konání: Dům U Kamenného zvonu (auditorium v horním patře), Staroměstské nám. 605/13, Praha)

Jak Píše David Joselit ve svém komentáři pro Artforum nazvaném „Dějiny na kousky”, každý rok přibývá současného umění a „každých pár let je třeba mu vystavit účet v Benátkách, Kasselu, New Yorku, Berlíně, Gwangju…” a my bychom mohli ještě přidat ve Varšavě, v Kyjevě a v Praze.

Jaký účet současnému umění vystavila letošní documenta v Kasselu, Benátské či Berlínské bienále a bienále Ve věci umění? A co tyto institucionálně a strukturálně velmi odlišné přehlídky říkají o naší současnosti? Zadržují ji v nekonečném loopu, aby oddálily budoucnost, nebo naopak zintenzivňují potřebu věnovat naší roztěkanou pozornost urgentním krizím dneška? Jak se liší politikum přehlídky documenta a Benátského bienále a co z těchto akcí je inspirativní pro naši uměleckou scénu?

Společně s Vjerou Borozan, Ilonou Németh, Václavem Magidem a Světlanou Malinovou se zaměříme na to, jaké polohy současného umění nabídly letošní letní přehlídky a jakou vizi o proměně institucí nabízí. V rámci večera shrneme diskuze, které kolem jednotlivých přehlídek proběhly médii a veřejným prostorem, ale také se podíváme na to, jak se do těchto debat (ne)zapojuje česká (a slovenská) umělecká scéna.

Z diskuze vznikne záznam.

Panelovou diskuze organizuje internetový časopis o výtvarném umění Artalk ve spolupráci s bienále Ve věci umění. Akce je finančně podpořena dotací hlavního města Prahy.

Více informací zde.

Zdroj: facebook.com/Artalk.cz/