AKCE: 21. 9. 2023, 10:00–18:00

Konference UMĚNÍ MĚSTO (z)MĚNÍ

Konference Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě na téma kurátorování umění ve veřejném prostoru.

Konference UMĚNÍ MĚSTO (z)MĚNÍ
Datum konání: 21. 9. 2023, 10:00–18:00
Místo konání: Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Masarykovo náměstí 24, Jihlava

Konference UMĚNÍ MĚSTO (z)MĚNÍ se pokusí prozkoumat společný aspekt aktivit ve veřejném prostoru (nejen) v regionu Vysočiny. Aktuální možné přístupy ke kurátorování umění ve veřejném prostoru zrekapituluje za účasti některých hybatelů tohoto dění a zamyslí se nad dalšími možnostmi přístupu k umění, které je umístěno venku, mimo galerie a zamyslí se i nad narůstající rolí veřejnosti a komunit jako spoluvytvářejícího aspektu.

Z přednášejících přislíbil účast sochař Pavel Karous, autor projektu Vetřelci a volavky, který ukáže také historii principu „procenta na umění“, nebo Marie Foltýnová z Umění pro město. Marie Foltýnová představí nové principy, které se podařilo zavést pro kvalitní umění umisťované v ulicích v pražském kontextu. Další z přednášejících bude Tereza Nováková, která představí principy kurátorství umění ve veřejném prostoru v zahraničí a chybět nebude ani představení, na jakém principu umisťuje umění do veřejného prostoru v sousedním Humpolci nebo zamyšlení se právě nad tím, jak reflektuje aktuální principy region Vysočiny na příkladu komunit a malých galerií v oblasti Vysočiny.

Součástí konference bude také komentovaná prohlídka Landscape festivalu, komentovaná prohlídka výstavního bloku Krajinou komunit, nebo debata s kulturními aktéry a zástupci municipality.

Konferenci pořádá Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě při příležitosti výstavního bloku Krajinou komunit, který krom principů, s nimiž se ve veřejném prostoru pracovalo v Čechách po roce 1989 prostřednictvím výstavy Z galerie VEN!, poukazuje také na narůstající roli komunit při spoluutváření veřejného prostoru (výstavy Make friends, not art nebo Notgalerie: Path of the tribe). Ve druhé polovině bloku, která probíhá nyní, se pak otevřely možnosti transformace prostřednictvím vidění (Alessandra Svatek: Nové chyby) i zvuku (Jan Krtička: Jihlavské transformátory).

Konference je otevřena široké veřejnosti a je zcela zdarma.

Rezervace míst na akci je nutná pouze pro větší skupiny 10+ osob.

kontaktní osoba: MgA. Lucie Nováčková / tel. 737 780 274 / novackova@ogv.cz

Více informací zde.

Zdroj: ogv.cz