AKCE: 6. 9. 2023 – 8. 9. 2023

Konference Devadesátky a muzea. Sbírky, prezentace, pamětníci

Komise muzejních historiků AMG vyhlašuje Call for Abstracts na konferenci věnovanou devatesátým letům 20. storočí v muzeích a muzejnictví.

Konference Devadesátky a muzea. Sbírky, prezentace, pamětníci
Datum konání: 6. 9. 2023 – 8. 9. 2023
Místo konání: Budova P Technické univerzity v Liberci, Komenského 314/2, Liberec

Katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, Komise muzejních historiků AMG a Prácheňské muzeum v Písku vyhlašují Call for Abstracts na konferenci Devadesátky a muzea. Sbírky, prezentace, pamětníci.

Devadesátky jsou dnes již běžným předmětem vzpomínání a nostalgie. V privátním prostoru i v mediální a veřejné sféře. První porevoluční dekáda má navíc pro naši současnost zásadní význam, je zakládajícím obdobím naší přítomnosti. Devadesátky jsou proto také předmětem politického a ideologického vymezování a prostorem pro řešení aktuálních témat. Jako takové již také patří do muzea. Jaký je odraz devadesátek v českých a slovenských muzeích? Jak se devadesátky promítají do muzejních prezentací a sbírek? Jak se (z)měnil svět českých a slovenských muzeí v devadesátých letech? To jsou základní okruhy otázek, na něž chceme hledat odpovědi.

Příspěvky k tématu přijímáme v celé jeho šíři s možným časovým přesahem do předchozí i následující dekády. Uvítáme příspěvky zaměřené na dějiny muzeí a muzejnictví této doby i na odraz devadesátek v muzejních sbírkách a prezentacích, pořadech pro veřejnost i v práci s pamětníky. Organizátoři předpokládají vydání elektronické kolektivní monografie z vybraných příspěvků.

Uzávěrka pro zaslání přihlášek s abstrakty (abstrakt v rozsahu 100–400 slov, vymezený čas na příspěvek 15-20 min) je 31. května 2023. Přihlášení bez příspěvku je možné až do 15. srpna 2023. Organizátoři si vyhrazují právo na výběr příspěvků dle kvality abstraktu i vhodnosti pro téma konference.

Registrační formulář

V případě dotazů se prosím obraťte na komisemh@gmail.com.

Více informací v příloze nebo zde.

Zdroj: cz-museums.cz