AKCE: 8.4.2024, 16:00

Přednáška Kapitoly z prezentace archeologie II.: Archeoskanzeny – výlet do minulosti, nebo pouťová atrakce?

Přednáška věnovaná archeoparkům (archeoskanzenům), jejich silným a slabým stránkám, realizacem a provozováním a jejich působení na návštěvníka.

Datum konání: 8.4.2024, 16:00
Místo konání: Národní památkový ústav, Územní odborné pracoviště v Plzni, Prešovská 7, Plzeň 3

Archeoskanzeny (archeoparky) jsou populárními turistickými cíli sázejícími na oblíbenost archeologie a tématu života v minulosti. Co od nich však jejich tvůrci a samotní návštěvníci očekávají? Jaký je a jaký by měl být jejich účel, a jak s tím souvisí způsob a kvalita jejich provedení a využití? Přednáška je analýzou silných i slabých stránek tohoto způsobu prezentace minulosti, úvahou nad přístupy k pojetí archeoskanzenů, jejich realizacemi a provozováním, a o jejich působení na návštěvníka. Ale i o významu detailu a pravdivosti, a o míře zohlednění principů památkové péče. A to vše s využitím českých i zahraničních příkladů.

Přednášet bude Mgr. Petr Sokol, ředitel NPÚ, ÚOP v Plzni a archeolog.

Více informací zde.

Zdroj: npu.cz