AKCE: 23. 3. 2022, 9:00–16:00

Workshop Spolu, vedle sebe, nebo proti sobě?

První ze série workshopů věnujících se citlivým tématům historického dědictví v muzeích a památnících.

Workshop Spolu, vedle sebe, nebo proti sobě?
Datum konání: 23. 3. 2022, 9:00–16:00
Místo konání: Prácheňské muzeum v Písku

Jak vypadají americká muzea otroctví či Indiánů a co o nich soudí ti, kterých se to týká? Jaké je srovnání s připomínkou citlivých témat v České republice? Stejně jako i jinde ve světě také u nás existují citlivá historická témata, významné události, na které existují ve společnosti výrazně odlišné názory a které si sebou neseme jako historické dědictví. Jedním ze způsobů, jak se s historickým dědictvím společnost vyrovnává, jsou památníky nebo muzejní výstavy a expozice. K tomu, aby se společnost v pohledu na určitá citlivá a někdy až kontroverzní témata a události dokázala posouvat, potřebuje o nich diskutovat. Základem diskuse je otevřený dialog.

Historická komise Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Gulag.cz, z. s. a Sdružením pro interpretaci místního dědictví ČR, z. s.zvou na první ze série tří workshopů, které v České republice (v Doubravě, Písku a Ústí nad Labem) povede paní Linda Norris z Mezinárodní koalice Sites of Conscience (míst svědomí). První workshop se bude konat v Prácheňském muzeu v Písku. Workshop se soustředí na témata spojená s památníkem v Letech u Písku, který je nositelem paměti a svědomí. Během workshopu se pokusíme hledat způsoby, jak budovat vzájemný respekt mezi většinovou společností a Romy – jak spolu/vedle sebe žít. Během workshopu se dotkneme otázek, zda Lety odráží postoj naší společnosti k českým Romům? Na jakých základech dokážeme postavit naše vztahy v budoucnosti? Jak reflektovat podíl Čechů na romském holokaustu?

Svou účast nám prosím potvrďte na e-mail kristyna.pinkr@gmail.com do 17. března 2022
Účast je omezená počtem 25 osob.

Zdroj: Mgr. Kristýna Pinkrová, Historická komise Asociace muzeí a galerií ČR