AKCE: 5. 3. 2023, 16:00–19:00

Smrt tyrana – den poté

U příležitosti 70. výročí úmrtí J. Stalina a K. Gottwalda pořádají sdružení Memorial, Gulag.cz a Post Bellum tematické komponované odpoledne, v rámci něhož si budou moci návštěvníci vyzkoušet i novou vzdělávací pomůcku, prostřednictvím které si prohlédnou tábor gulagu ve virtuální realitě.

Smrt tyrana – den poté
Datum konání: 5. 3. 2023, 16:00–19:00
Místo konání: Malý sál a foyer Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí 1, Praha 1

Reflexí historických událostí i současnou situací v Rusku se bude v rámci debaty zabývat Irina Ščerbakova, jedna ze zakladatelek sdružení Memorial a vedoucí jeho vzdělávacích projektů, která se historií stalinismu zabývá již od 70. let, spolu s Janem Rychlíkem, profesorem FF UK se specializací na moderní dějiny střední a východní Evropy, a ruským politologem Kirillem Rogovem, který se zaměřuje na současný politický vývoj a postsovětské dějiny Ruska. Debatu bude moderovat Daniela Kolenovská, vedoucí Katedry ruských a východoevropských studií FSV UK, a bude tlumočena do češtiny.

Program doplní dobové ukázky archivních záběrů ze dnů, které následovaly po smrti Stalina i Gottwalda, zachycující veřejné projevy i truchlící národ. Chybět nebudou ani vzpomínky pamětníků ze sbírek Paměti národa a vzpomínky na úmrtí Stalina z archivu sdružení Memorial v českém překladu.
Součástí akce bude také promítání filmu Strážci paměti o sdružení Memorial, které od rozpadu SSSR mapuje sovětské represe i současné porušování lidských práv v Rusku. Za více než 30 let své práce dalo dohromady databáze milionů nevinných obětí, nyní však čelí dramatickému období nejistoty. K vidění budou také krátké filmy ze série Češi a Velký teror.

V rámci doprovodného programu budou mít návštěvníci akce možnost prohlédnout si tábor Gulagu ve virtuální realitě jakožto ukázku chystané vzdělávací pomůcky. Budou moci napsat dopis nebo pohled politickým vězňům v Rusku a Bělorusku a dozvědět se více o osudech uvězněných, pro které je zdánlivá maličkost ve formě dopisu často výraznou morální podporou. Vystavena bude také část uměleckých děl reflektujících tragickou ruskou minulost i současnost, která doprovodila výstavu Sandarmoch – kde stromy mají tváře.

Facebooková akce Smrt tyrana – den poté

Vstup na akci je volný.

Zdroj: memorial-czechia.cz