Publikováno: 30. 11. 1999

Barrande I.

„Barrande I. – Vědecko-výzkumné centrum kulturního dědictví České republiky“ je součástí uceleného řešení výstavby areálu Národního muzea v Horních Počernicích. V tomto prostoru centrálních depozitářů Národního muzea, ústřední národní instituce v oblasti kulturního dědictví, je v současnosti uložena část z 20 milionů jeho sbírkových předmětů. Celý projekt byl financován z finanční pomoci strukturálních fondů Evropské unie z prostředků JPD 2. Rozpočet projektu byl 59 158 234 Kč a jeho realizace byla ukončena v září 2008.
Barrande I.

Vědecko-výzkumné centrum je primárně zaměřeno na výzkum a ochranu domácího kulturního dědictví, zejména v oblasti výzkumu materiálů (jak přírodnin, tak i kulturních artefaktů), problematiku identifikace a ochrany kulturního dědictví a vlivu prostředí.

Mezi činnost centra patří:

  • Výzkum inovativních technologií nedestruktivního charakteru a jejich využití v praxi.
  • Výzkum nových metod přípravy materiálu a jeho studia a jejich využití v praxi.
  • Využití devastovaných budov a ploch bývalého zimoviště cirkusu a jeho kvalitní rekonstrukce s pozitivním dopadem na vybrané území.
  • Analytický servis pro jednotlivá odborná oddělení Národního muzea, pro ostatní muzea České republiky a pro celý domácí sektor ochrany přírodního a kulturního dědictví vůbec s evropským přesahem.
  • Soustředění kapacit (depozitárních, výzkumných, laboratorních) do jednoho místa, čímž díky modernizaci prostor a pracovních postupů vzniknou úspory v provozních nákladech a zkrátí se doba řešení.
  • Pozitivní dopad na vybrané území v podobě soustředění vědecko-výzkumného centra do vybrané lokality s předpokládaným zapojením do infrastruktury lokality.

V rámci projektu Barrande I. byly zřízeny laboratoře, které umožní podrobný průzkum a prvkovou analýzu sbírkových předmětů v makro i v mikroměřítku. Vedle analýzy materiálové podstaty artefaktů i přírodnin je možné provádět také rozbor produktů jejich degradace a následně zvolit vhodné konzervační postupy. Toto vybavení umožní také identifikaci padělků a významně se uplatní při ověřování konzervátorských a restaurátorských zásahů. Ve všech případech jde o nedestruktivní metody, pokud není jejich použití omezeno velikostí vzorku.

Odkazy:

  • Více informací o projektu zde