Navracení afrických artefaktů a projekt Digital Benin
Diskuse ohledně reflexe koloniálního kontextu muzejních sbírek pokračuje. Dochází k prvnímu navracení tzv. beninských bronzů a na příští rok se plánuje spuštění projektu Digitální Benin.
Úvodní stránka / Aktuality / Sociální oblast / Rozhovor o dekolonizaci muzeí
Rozhovor s kurátorem Náprstkova muzea (Národní muzeum) Ondřejem Crhákem na téma repatriace nejen afrického umění.
Západní svět se v posledních několika letech vypořádává s legitimními požadavky zemí bývalých kolonií na navrácení předmětů, jež jim byly kolonizátory odcizeny – nejčastěji se jedná o artefakty s kulturně nábožneským kontextem, dále pak o lidské ostatky. Do médií se dostaly především tzv. beninské bronzy, umění z bývalého Beninského království, vyvráceného britskou vojenskou expedicí v roce 1897, které bylo rozkradeno a dnes se nachází v řadě evropských i amerických muzeí. Z evropského prostředí se pak často skloňují Elginovy mramory, odcizené Řecku a vystavené v Britském muzeu.
V rozhovoru Ondřej Crhák pohovořil o formách repatriace a možnosti legislativní repatriace, tedy formálního návratu předmětů, které po dohodě s domovskou zemí zůstanou v dané evropské zemi. Ze strany afrických zemí jde často o velkou symboliku v narovnání vzájemných vztahů. Tamním muzejníkům podle Crháka nevadí, že daný předmět zůstane v Evropě, i legislativní repatriace pro ně znamená narovnání historické křivdy.
O africké horečce v 19. století i o tom, proč asijské státy zatím repatriaci tolik neřeší, se dozvíte v rozhovoru pro podcast Českého Rozhlasu Vinohradská 12: zde.
Zdroj: irozhlas.cz
Diskuse ohledně reflexe koloniálního kontextu muzejních sbírek pokračuje. Dochází k prvnímu navracení tzv. beninských bronzů a na příští rok se plánuje spuštění projektu Digitální Benin.
Digitální platforma mapuje beninské bronzy ve sbírkách více než 130 světových muzeí.
Nigerijské úřady převzaly bronzové a slonovinové artefakty ukradené během britského rabování v roce 1897.
Beninské bronzy ze sbírek Národního muzea afrického umění Smithsonian byly slavnostně předány Národní komisi pro muzea a památky v Nigérii.
V novém podcastu internetového deníku Alarm mluvili o dekolonizaci muzeí a muzejních sbírek s kurátorem Rado Ištokem a teoretičkou Annou Remešovou.
Britské muzeum a němečtí političtí představitelé údajně mají zájem na vrácení významných předmětů do zemí jejich původu.