Rozhovor o dekolonizaci muzeí
Rozhovor s kurátorem Náprstkova muzea (Národní muzeum) Ondřejem Crhákem na téma repatriace nejen afrického umění.
Úvodní stránka / Aktuality / Dekolonizace v muzeích? I v těch českých?
V novém podcastu internetového deníku Alarm mluvili o dekolonizaci muzeí a muzejních sbírek s kurátorem Rado Ištokem a teoretičkou Annou Remešovou.
„Dekolonizace je proces analyzování nerovných vztahů mezi zeměmi, které byly kolonizátorskými impérii, a zeměmi, které byly kolonizovány. Je to globální pohyb, který se dobře vizualizuje a materializuje ve výstavních a vzdělávacích institucích,“ definovala dekolonizaci v novém podcastu internetového deníku Alarm teoretička a kritička umění Anna Remešová.
Dekolonizaci můžeme z české kotliny vnímat jako něco, co se nás tak úplně netýká. Pokud však chceme sdílet evropskou minulost, tak musíme sdílet i tu minulost koloniální. Navíc je chybou si myslet, že současná Česká republika nevyužívá globálních sociálních a ekonomických struktur, jejichž kořeny sahají právě do koloniální éry a které nám dovolují například těžit nerostné suroviny v zemích Afriky, využívat levnou pracovní sílu v asijských zemích nebo považovat "exotické" sběratelské předměty za naše kulturní dědictví. Rado Ištok a Anna Remešová mají o dekolonizaci v tuzemském prostředí jasno a v podcastu uvádějí řadu konkrétních příkladů, jak by se mohla muzea a kulturní instituce v České republice zapojit do dekolonizace. Například návratem sbírkových předmětů zpět do zemí jejich původu. Více v samotné epizodě!
Tento díl podcastu je součástí série s názvem "Raut", která se věnuje událostem v kultuře a kulturních institucích.
Podcast si můžete poslechnout na podcastových aplikacích nebo na webu Alarmu. Odkaz na web zde.
Zdroj: a2larm.cz
Rozhovor s kurátorem Náprstkova muzea (Národní muzeum) Ondřejem Crhákem na téma repatriace nejen afrického umění.