Publikováno: 25. 11. 2021

Navracení afrických artefaktů a projekt Digital Benin

Diskuse ohledně reflexe koloniálního kontextu muzejních sbírek pokračuje. Dochází k prvnímu navracení tzv. beninských bronzů a na příští rok se plánuje spuštění projektu Digitální Benin

©https://digital-benin.org/

Ve středu 10. listopadu došlo za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a beninského prezidenta Patrice Talona ke slavnostnímu předání 24 artefaktů, které se roku 1892 staly kořistí francouzských vojáků. Ty nyní putují do sbírek Historického muzea v Ouidahu. Ačkoliv jde o dosud největší francouzskou restituci koloniálního bohatství, je třeba zmínit, že se jedná jen o symbolický zlomek kulturního dědictví Afriky a dalších mimoevropských zemí; to se dnes stále nalézá v majetku převážně evropských a amerických institucí. Jenom slavné pařížské Muzeum na nábřeží Branly, které se zaměřuje na mimoevropské umělecké předměty, má ve svých sbírkách na 70 000 předmětů afrického původu. 

Tento týden došlo také k další ceremonii, kdy byly předány Nigérii tři významné artefakty Metropolitním muzeem umění v New Yorku. Navrácené bronzové předměty pocházejí z beninského královského paláce, který vydrancovala britská expediční výprava roku 1897. Reprezentace Metropolitního muzea a Nigerijské národní komise pro muzea a památky se dále dohodla na další spolupráci, předně při výstavě nového nigerijského muzea, které by mělo nést název Edo Museum of West African Art.

Německo v tomto směru patřilo k jedněm z prvních zemí, které se rozhodly navrátit artefakty bývalého Beninského království a intenzivně spolupracovat s africkými institucemi kulturního dědictví. Vlastní předání se však v současnosti stále plánuje. V procesu příprav je také projekt Umělecké nadace Ernsta von Siemense a hamburského etnologického Muzea na Rothenbaumu. Ten nese název Digitální Benin a má za cíl přenést umělecká díla a památky Beninského království na digitální platformu. V mezinárodním řešitelském týmu projektu se v současnosti nachází profesorka Beninské univerzity Kokunre Agbontaen-Eghafona, francouzská specialistka na archeologické a etnografické sbírky Felicity Bodenstein, Jonathan D.M. Fine z berlínského Etnologického muzea, odbornice na digitalizaci kulturního dědictví Anne Luther a ředitelka Muzea na Rothenbaumu Barbara Plankensteiner. 

Nakonec byl v únoru tohoto roku aktualizován také zvláštní průvodce pro zacházení se sbírkami s koloniálním původem vydaný Německým svazem muzeí. Ten je dostupný on-line v anglickém i německém jazyce na stránkách Museumsbund.de.

Zdroj: hyperallergic.com, reuters.com, dw.com, digital-benin.org