AKCE: 14. 11. 2024, 10:00–17:30

Seminář STOP 30 let zkušeností s péčí o památky

Společnost pro technologie ochrany památek (STOP) pořádá bilanční a výroční seminář.

Seminář STOP 30 let zkušeností s péčí o památky
Datum konání: 14. 11. 2024, 10:00–17:30
Místo konání: Přednášková aula domu ABF, Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Václavské nám. 833/31 (v průchodu), Praha 1

Společnost pro technologie ochrany památek (STOP) pořádá bilanční a výroční seminář, a sice prezenční formou a zároveň ve formátu webináře. On-line přenos doplní chat pro zasílání dotazů, které budou zodpovězeny na konci každé přednášky.

Snahou je uspořádání jednodenní výroční konference zabývající se vývojem diskurzu mezi vědci, technology, projektanty a pracovníky památkové péče v uplynulých třech dekádách. Seminář bude rozdělen do čtyř bloků, jež na sebe budou navzájem navazovat (zdivo, fasáda, dřevo, údržba památek). Přibližně 12 přednášek zajistí zejména individuální členové a osobnosti společnosti STOP. Odbornými garanty akce jsou Pavel Fára, Irena Kučerová, Andrea Nasswettrová a profesorka Pavla Rovnaníková, seminářem jako tradičně provede Ondřej Šefců.

Program:

• Úvodní slovo o Společnosti pro technologie ochrany památek. Retrospektiva | Andrea Nasswettrová, předsedkyně výboru společnosti STOP
  • Vývoj metodik a technologií konzervace a restaurování stavebních památek a STOP. Vzpomínky pamětníka | Jan Bárta, AQUA obnova staveb, s. r. o.
  • Zápasy památkové péče s barevností staveb | Zdeněk Vácha, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně
  • Opravné omítky pro historické stavby v průběhu 20. a začátku 21. století | Pavla Rovnaníková, Fakulta stavební VUT v Brně
  • Vlhkostní průzkumy památkových staveb. Současné trendy | Lukáš Balík, Kloknerův ústav ČVUT v Praze
  • Problematika sanace vlhkých staveb od 90. let 20. století až po současnost | Pavel Fára, CUBUS, s. r. o.
  • Tradiční a novodobé metody statického zajištění stavebních památek | Jan Zima, Rekonstrukce památkových objektů-atelier statiky spol. s r. o.
  • Údržba stavebních památek jako základ péče jejich uchování | Aleš Dittert, soudní znalec
  • Čištění sochařských děl z kamene – současné možnosti, trendy a rizika | Karol Bayer, Jakub Ďoubal. Fakulta restaurování, Univerzita Pardubice
  • Komplexní restaurátorský zásah na drobné kamenné památce | Josef Červinka, restaurátor, Nymburk
  • Paměť dřeva tesaného časem: Ochrana dřeva v památkách za posledních 30 let | Andrea Nasswettrová, ProDřevo ateliér, Hranice
  • Historická dřevěná okna a podlahy – světlé zítřky již na obzoru? | Marek Polášek, WOODEXPERT, s. r. o., Karlovice
  • Společenský večer (od 18 hodin)
  • Seminář je určen pracovníkům památkových ústavů, státní správy a územních samospráv, správcům památkových objektů, restaurátorům a konzervátorům, architektům a projektantům, studentům a učitelům odborných škol a dalším zájemcům o ochranu památek.

Bližší informace a registraci naleznete na stránkách Společnosti pro technologie ochrany památek – STOP. Platbu účastnického poplatku je nutné provést až po registraci, a to bankovním převodem nejpozději do 13. 11. 2024. Přihlašovací údaje svázané s registračním číslem a aktuální informace obdržíte e-mailem nejpozději den před konáním akce. Účastníci budou mít možnost stažení sborníku v PDF.

Zdroj: propamatky.info