AKCE: 15.11.2024, 9:30

Konference: Kulturní a kreativní průmysly v industriálu

Konference přinese příklady dobré praxe znovuvyužití průmyslového dědictví z pohledu iniciátora, architekta a komunity.

Konference: Kulturní a kreativní průmysly v industriálu
Datum konání: 15.11.2024, 9:30
Místo konání: Fakulta stavební ČVUT, Thákurova 7, Praha, malá zasedací místnost B169

Konference bude prezentovat výsledky výzkumného programového projektu NAKI III Aktivní záchrana nemovitého průmyslového dědictví formou nového využití (2023–2027), který vzniká s podporou Ministerstva kultury.

Během úvodního roku výzkumu se podařilo shromáždit více než 450 příkladů z celého Česka, které zahrnují velmi široké spektrum těchto aktivit. Nyní jsou strukturovány jednak podle místa (krajů), tak i podle charakteru původních industriálních staveb a typu nových aktivit do nich vložených. Konference si dává za cíl shrnout současné výsledky jak v podobě informací o sběru dat, tak i předestře statistické výstupy. Shrnuje příklady dobré praxe, kdy průmyslem opuštěná industriální architektura je inspirativním prostředím krátkodobých i trvalých aktivit kulturně-kreativních průmyslů, čímž je po jistou dobu chráněna před úpadkem a destrukcí, pokud nepodléhá ochraně památkové. Představeny budou základní skupiny kulturně-kreativních průmyslů, které do industriálního prostředí vstupují (film, divadlo, hudba, tanec, výtvarné umění, inovační a vzdělávací centra, muzea… ). Akce si klade za cíl představit i iniciátory konverzí, reprezentované jak soukromou, tak veřejnou sférou.

Setkání je určeno studentům architektury a stavitelství, ale i odborníkům z oblasti památkové péče, akademikům, pracovníkům ve veřejné sféře a všem zájemcům o dané téma. Cílem je otevřít diskuzi o povaze možností záchrany průmyslového dědictví skrze nejrůznější formy nového využití pro specifické funkční druhy kulturního a kreativního průmyslu.

Program konference

Vstup je zdarma po předchozí rezervaci na adrese nikolay.brankov@fsv.cvut.cz (do předmětu vložte: NAKI III konference_přihlášení)

Zdroj: propamatky.info