Úvodní stránka / Projekty / Kulturní projekty / Zahraniční projekty / 1. světová válka: 100 let. Digitalizace kartoték Červeného kříže a deníků vojáků
1. světová válka: 100 let. Digitalizace kartoték Červeného kříže a deníků vojáků
Dva projekty, k jejichž realizaci dochází v souvislosti s výročím 100 let od vypuknutí I. světové války (1914–1918), poskytující informace i o českých vojácích, kterých na několika frontách bojovalo na 1 milión.
Digitalizované kartotéky Červeného kříže
Vrátit staletým svědectvím ztracený hlas není lehké. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) evidoval válečné zajatce už od léta 1914. Nejdřív vedl kartotéku deset lidí, jen o tři měsíce později už jich bylo 1 200. Pro rodiny šlo často o jediný zdroj informací o tom, kde se jejich otec, bratr nebo manžel nachází.
Osud sedmi milionů zajatců chce mít humanitární organizace v digitálním archivu ještě k letošnímu výročí. "Chceme je dát k dispozici na internetu. To umožní zájemcům, třeba příbuzným zesnulých, ale i historikům, hledat v naší kartotéce," konstatoval vedoucí projektu Martin Morger.
Digitalizované deníky - okno do života vojáků
Ani Spojené království na své obránce nezapomíná. Britský národní archiv nabídne on-line jednu z největších sbírek válečných deníků. "Chceme ukázat, že být ve válce neznamenalo jen bojovat. Bude možné sledovat, co dělala nějaká jednotka a co se dělo na určitém místě," prohlásil odborník na vojenské materiály William Spencer.
Jedná se o misi pro celé lidstvo i budoucí generace. Skenování milionu a půl stránek by ale strážci paměti Británie nikdy sami nezvládli. "Půjde to jedině tak, že nám pomůže opravdová armáda dobrovolníků. Říkáme jim občanští historici. Doufáme, že se nám je podaří najít," poznamenal vedoucí digitalizace Luke Smith.
Podrobné informace ve zpravodajství ČT24