Publikováno: 6. 3. 2024

Zpráva: Problémy Britského muzea se vrší

Článek Heleny Todorové shrnuje problémy, kterým třetí nejnavštěvovanější muzeum v posledních letech čelí.

Zpráva: Problémy Britského muzea se vrší

Helena Todorová se ve svém článku věnuje kauzám a problémům spojených s Britským muzeem a pokládá si otázku, jak se jedna z nejdůležitějších světových sbírkotvorných institucí dále zachová.

Jako první autorka zmiňuje technické problémy budovy muzea, kde kvůli zatékánání vody do střech dochází ke zvýšené vlhkosti, která ohrožuje zde uchovávané exponáty (např. asyrské reliéfy z 9. stl. př. n. l.). Následují dvě asi nejvíce medializované kauzy – projekt výstavby nového energetického centra, který má být částečně financován darem 50 milionů liber od ropné a plynárenské společnosti a vyšetřování krádeže řeckých a římských artefaktů ze sbírek muzea bývalým zaměstnancem a kurátorem. Další kritika směřuje na neochotu Britského muzea zodpovědně přistoupit ke své koloniální minulosti. Dlouhodobě napjaté vztahy panují mezi Řeckem a Velkou Británií v otázce repatriace parthenónských soch. Britské muzeum odmítá navrácení ukadených uměleckých děl nejen Aténám, ale i obyvatelům ostrova Rapa Nui s odkazem na zákon z roku 1963, který zakazuje britským muzeím vyřazení kulturně významných předmětů z jejich sbírek.

Článek Heleny Todorové Problémy Britského muzea se vrší je volně dostupný na portále Artalk.cz.

Zdroj: artalk.cz