Publikováno: 23. 7. 2024

Umělecká intervence poukazuje na britské muzejní sbírky s koloniálním kontextem

Brazilský konceptuální umělec vyměnil v Britském muzeu historickou minci za padělek, aby upozornil, že ve sbírkách této instituce zůstává spousta předmětů pocházejících z dob imperiálního dobývání světa.

Umělecká intervence poukazuje na britské muzejní sbírky s koloniálním kontextem

S nápadem zaměnit originál za napodobeninu přišel brazilský umělec Ile Sartuzi, když viděl, že návštěvníci si vystavené mince mohou pod dohledem muzejního průvodce osahat – i on o jeden historický peníz požádal. Vybral si stříbrnou minci z anglické občanské války, v kterou v polovině sedmnáctého století přerostl mocenský spor mezi parlamentaristy a roajalisty. Následně odvedl pozornost a vyměnil originál za bezcennou kopii. Umělec celý postup i záměr popsal ve videu nazvaném Sleight of Hand, které odevzdal jako svou závěrečnou magisterskou práci na vysoké škole v Londýně.

Je to zklamání a neoriginální způsob, jak zneužít službu poskytovanou dobrovolníky, kteří se snaží návštěvníkům dopřát možnost sáhnout si na skutečné předměty a přiblížit se historii,“ uvedl mluvčí Britského muzea.

Sartuziho umělecká intervence se tak stala dalším příspěvkem do už probíhající diskuse. Mnohá evropská i americká muzea jsou pod drobnohledem kvůli způsobu, jakým získala některé artefakty ve svých sbírkách, a některé země požadují, aby byly exponáty vráceny. Zvláště Britské muzeum čelí v poslední době mnohým kontroverzím spojených s původem svých sbírek, ale třeba i krádeží exponátů jedním z kurátorů.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz; novinky.cz