Publikováno: 20. 10. 2021

Tajné muzeum upozorňuje na téma bezdomovectví

Originální instalace Muzea bezdomovectví poukazuje na vliv pandemie na tento společenský problém.

@museumnext.com

Britské Muzeum bezdomovectví (Museum of Homelessness) se rozhodlo netradičním interaktivním způsobem poukázat na výrazné zhoršení tohoto společenského jevu následkem ekonomických dopadů pandemie. Projekt Tajné muzeum zahrnuje 11 míst po celém Londýně, na kterých jsou umístěny imersivní instalace představující předměty a příběhy konkrétních lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti, ale také aktivistů a charitativních pracovníků, kteří se této skupině lidí věnují. Tato místa ale nejsou zaznačeny na žádné mapě; zájemci se k nim musí dostat pomocí indicií a nápověd. Muzeum tím chce poukázat na to, že lidé bez domova, jejich život a osobní příběhy jsou před většinovou společností často skryty a pokud má někdo zájem vědět více, musí si informace cíleně vyhledávat.

Muzeum bezdomovectví vzniklo v roce 2015 jako nestátní komunitní instituce s cílem nabídnout alternativní pohled na otázku bezdomovectví oproti narativu médií. Kromě projektu The Secret Museum se podílejí například na projektu virtuálního památníku Dying Homeless Project, který je věnován příběhům lidí, kterých život na ulici přivedl k tragickému konci. Během loňského britského lockdownu nabízela instituce také balíčky s předměty základní potřeby pro lidi bez domova. V roce 2022 plánuje muzeum otevřít stálou expozici ve své nové budově.

Celý článek zde.

Zdroj: museumnext.com