Publikováno: 5. 2. 2020

Etické otázky zacházení s mumiemi a lidskými ostatky

Nový výzkum rekonstrukce hlasu egyptského kněze na základě jeho mumifikovaných ostatků opět otevírá diskuzi o etických hranicích zacházení s lidskými ostatky nejen v muzeích.

@museumsassociation.org

Začátek roku 2020 přinesl kromě jiného i zprávu o revolučním výsledku práce britských vědců, kteří dokázali zrekonstruovat hlas egyptského kněze mumifikovaného před více než třemi tisíciletími. Kromě ukázky možností nových technologií ale tento výzkum opět připomněl etické otázky manipulace s mumiemi a lidskými ostatky ve vědě, archeologii a muzeích.

Diskutovanými aspekty jsou nejen samotná rekonstrukce hlasu a obrana projektu na základě přání "mluvit i po smrti", které je napsáno na sarkofágu, ale i další vystavování a publikování fotografií předmětné mumie, která byla částečně zbavena plátěných bandáží již v 19. století. Část britské vědecké obce volá po jednoznačném určení etických hranic zacházení s mumiemi a lidskými ostatky ve výzkumu nebo muzejních výstavách a expozicích.

Celý článek zde.


Publikováno: 24. 1. 2023

Britské muzeum nebude používat pojem mumie

Pojem mumie podle muzea potláčí aspekt lidskosti a mělo by ho nahradit označení mumifikovaný, pokud možno včetně jména nebo charakteristiky takto pohřbené osoby.