Publikováno: 15. 9. 2022

Dekolonizace v muzeích? I v těch českých?

V novém podcastu internetového deníku Alarm mluvili o dekolonizaci muzeí a muzejních sbírek s kurátorem Rado Ištokem a teoretičkou Annou Remešovou.

Dekolonizace v muzeích? I v těch českých?

„Dekolonizace je proces analyzování nerovných vztahů mezi zeměmi, které byly kolonizátorskými impérii, a zeměmi, které byly kolonizovány. Je to globální pohyb, který se dobře vizualizuje a materializuje ve výstavních a vzdělávacích institucích,“ definovala dekolonizaci v novém podcastu internetového deníku Alarm teoretička a kritička umění Anna Remešová.

Dekolonizaci můžeme z české kotliny vnímat jako něco, co se nás tak úplně netýká. Pokud však chceme sdílet evropskou minulost, tak musíme sdílet i tu minulost koloniální. Navíc je chybou si myslet, že současná Česká republika nevyužívá globálních sociálních a ekonomických struktur, jejichž kořeny sahají právě do koloniální éry a které nám dovolují například těžit nerostné suroviny v zemích Afriky, využívat levnou pracovní sílu v asijských zemích nebo považovat "exotické" sběratelské předměty za naše kulturní dědictví. Rado Ištok a Anna Remešová mají o dekolonizaci v tuzemském prostředí jasno a v podcastu uvádějí řadu  konkrétních příkladů, jak by se mohla muzea a kulturní instituce v České republice zapojit do dekolonizace. Například návratem sbírkových předmětů zpět do zemí jejich původu. Více v samotné epizodě!

Tento díl podcastu je součástí série s názvem "Raut", která se věnuje událostem v kultuře a kulturních institucích.

Podcast si můžete poslechnout na podcastových aplikacích nebo na webu Alarmu. Odkaz na web zde.

Zdroj: a2larm.cz