Publikováno: 2. 6. 2013

Projekt Mladí kurátoři. Rozhovor s vítězi

Lobkowiczké sbírky otevírají každoročně své depozitáře skupině žáků 7. třídy z International School of Prague. V projektu nazvaném Mladí kurátoři studenti zkoumají některý ze zatím neprostudovaných nebo nekatalogizovaných předmětů a výsledky svého bádání prezentují na slavnostním večeru zakončeném vyhlášením vítězů před stopadesátičlenným publikem složeným z rodičů, učitelů a dalších hostů.

Letošní vítězný tým žáků International School of Prague hovořil s redaktory Zpravodaje Lobkowických sbírek o předmětu svého bádání: cubě neboli záštitě japonského meče. Cuba i další materiály o projektu jsou vystavené ve vstupní hale Lobkowiczkého paláce.

  • Ze všeho nejdříve srdečně blahopřejeme k prvnímu místu! Jaké máte pocity ze svého vítězství?

Děkujeme! Příležitost ukázat, co dovedeme a co jsme se jako kurátoři naučili, byla úžasným zážitkem. Bylo nám ctí prezentovat naše závěry veřejnosti a jsem rádi, že jsme byli oceněni.

  • Řekněte nám něco o předmětu vašeho bádání. Co je to cuba

Je to stará záštita meče, pravděpodobně vyrobená školou Hirata za použití techniky cloisonné. Její hlavní funkcí je vyvažovat meč, ale domníváme se, že byla vyrobena pro ceremoniální účely, protože pro boj je příliš tlustá a těžká. Nejvíc nás fascinovalo, že se sem dostala až z Japonska, a tak jsme se pokusili její putování zmapovat.

  • A co jste zjistili?

V době, kdy byla cuba vyrobená, což podle našeho odhadu bylo v pozdním období Edo (18.-19. století, pozn. eMuzeum), vedla z Japonska jediná obchodní trasa přes ostrov Dedžima. Japonci tehdy obchodovali především s Holandskem a z ostrova často vyplouvaly lodě do Amsterdamu. Byla to jedna z tehdejších hlavních obchodních cest. Nejdříve jsme si mysleli, že Lobkowiczové mohli cubu získat v Amsterdamu, ale když jsme pátrali dál, došli jsme k názoru, že se cuba do Evropy dostala přes Německo a dál pokračovala po řekách až k některému lobkowiczkému sídlu, pravděpodobně do Roudnice nebo na Střekov.

  • Povězte nám něco o roli Lobkowiczkých sbírek – jak k projektu přispěly a jaká byla spolupráce s nimi?

Přínos Lobkowiczkých sbírek byl rozhodně veliký, bez nich by se projekt nemohl uskutečnit. Zahájení a zakončení projektu Mladí kurátoři se konalo v Lobkowiczkém paláci, což je zážitek sám o sobě a my všichni jsme za něj velmi vděční. Je to významná událost – koná se každý rok a každý rok zprostředkovává studentům přístup k fascinujícím předmětům a dovoluje nám předvést, co umíme. Další odměnou pro nás bylo, že jsme viděli, kam až jsme od prvního dne pokročili. Byla nám svěřena nesmírná zodpovědnost. Historické předměty v sobě ukrývají příběhy a my jsme velmi hrdí, že jsme jeden mohli převyprávět.

  • A výsledky vašeho bádání jsou také fascinující. Děkujeme vám za rozhovor.

Rozhovor byl publikován v červnovém newslettru Lobkowicz

Lobkowiczké sbírky a Facebook