Úvodní stránka / Aktuality / Pracovní skupina MK ČR pro přípravu koncepce Národního zvukového centra
Pracovní skupina MK ČR pro přípravu koncepce Národního zvukového centra
Odbor muzeí a galerií Ministerstva kultury informuje o vzniku Pracovní skupiny pro přípravu koncepce Národního zvukového centra, která byla ustavena v únoru letošního roku z pověření vedení MK ČR.
Pracovní skupina působí v rámci Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU) v koordinaci se sekretariátem České hudební rady (ČHR). Koordinací pracovní skupiny a její komunikací s Ministerstvem kultury je pověřena PhDr. Lenka Dohnalová, Ph.D., tajemnice ČHR – IDU (e-mail: Lenka.Dohnalova@idu.cz; mob.: + 420 603 584 218).
Pracovní skupina je sdružením tuzemských odborníků, kteří se dlouhodobě zabývají problémem chybějící systematické péče o zvukové kulturní dědictví v České republice. Jejím úkolem je provádění mappingu aktivit, fondů a sbírek zvukových nosičů v České republice, jejichž přehled v tuzemsku dosud neexistuje, a navržení systémového řešení, jímž bude zajištěna trvalá péče, záchrana a zpřístupnění zvukového kulturního dědictví České republiky. Tato aktivita by měla vést k vytipování nejohroženějších zvukových nahrávek a k jejich urychlené digitalizaci a záchraně pro budoucí generace.
V návaznosti na výše uvedené bychom Vás chtěli požádat o spolupráci s pracovní skupinou. Pokud Vaše organizace či instituce v oblasti péče o zvukové nahrávky (dokumenty) již jakékoliv zásadnější aktivity v minulosti vykonala či aktuálně vykonává (jedná se zejména o projekty, plány, digitalizaci, ochranu fyzických nosičů, jejich evidenci/katalogizaci apod.), žádáme Vás, abyste o nich informovali pracovní skupinu prostřednictvím osoby pověřené sběrem informací: PhDr. Iva Horová (e-mail: horoiva@gmail.com).
Více informací k tématu péče o zvukové kulturní dědictví, včetně metodických materiálů, doporučení, důležitých kontaktů apod., a k výše uvedené pracovní skupině naleznete na webových stránkách Ministerstva kultury v sekci Péče o zvukové kulturní dědictví.
Ve věci digitalizace zvukových dokumentů bychom Vás zároveň rádi upozornili na možnost podání žádosti o dotaci do programu Národní plán obnovy, iniciativa 4.5.4 Digitalizace kulturního a kreativního sektoru – Digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek III, v jehož rámci jsou mj. podporovány projekty zaměřené na digitalizaci zvukových záznamů. Do tohoto dotačního programu, který bude vyhlášen letos v září/říjnu, se mohou zapojit rovněž organizace či instituce, které nejsou oprávněnými žadateli, a to buď formou spolupráce na konkrétním projektu, jenž jiná instituce jakožto oprávněný žadatel přihlásí do výzvy, nebo formou využívání vybavení, které bude financováno tímto dotačním programem, či kapacit (služeb). Sdílení vybavení a kapacit s jinými paměťovými institucemi je jedním z kritérií hodnocení žádostí. Informace o tomto dotačním programu jsou dostupné na webových stránkách Ministerstva kultury v sekci Národní plán obnovy.
Zaměstnancům paměťových institucí a potenciálním žadatelům o výše uvedený dotační program je určena konference Digitalizace v paměťových institucích II, kterou pořádá Národní muzeum ve spolupráci s Ministerstvem kultury dne 18. září 2024 od 9.00 v Historické budově Národního muzea (přednáškový sál 102). Účast na konferenci bude možná buď prezenční formou, nebo přes online připojení. Z konference bude rovněž k dispozici videozáznam, jehož odkaz bude zveřejněn na webových stránkách Ministerstva kultury. Účast na konferenci je zdarma. Přihlašování je možné do 31. července 2024 na tomto odkaze, kde budou také publikovány podrobnější informace k programu konference. Pro doplňující informace o zmiňovaném dotačním programu se lze obrátit na Odbor muzeí a galerií Ministerstva kultury, který administruje výše uvedený dotační program.
Zdroj: Ministerstvo kultury České republiky